İnsan Hakları

Published on Ocak 28th, 2022

0

Türkiye’den çıkmasına izin verilmiyordu: Hamide Akbayır Köln’e geri döndü

Almanya’da siyasetçi ve aktivist olan Hamide Akbayır, verilen mücadele sonucunda Köln’e geri dönebildi. Akbayır, 6 aydır zorla Türkiye’de tutuluyor, yurt dışına çıkmasına izin verilmiyordu.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Almanya’nın Ren Westfalya eyaletinde bir dönem Milletvekilliği yapan ve 2020’ye kadar Köln Belediyesinde Meclis üyesi olan Hamide Akbayır dün akşam saatlerinde 6 aylık “yurtdışı yasağından” sonra, Türkiye’den geri dönebildi. Hamide Akbayır’ın Elazığ-Karakoçan’daki evi 2 Eylül günü basıldı ve ardından gözaltına alınmıştı. Akbayır “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptığı suçlamalar ile mahkeme tarafından “yurtdışı yasağı” ve haftada iki gün imza şartıyla serbest bırakılmıştı.

Hamide Akbayır’ın durumuna dikkat çekmek için Köln kentinde başta oğlu Merdan Akbayır olmak üzere Dayanışma’nın Sesi Derneği (Stimmen der Solidaritat), Köln Üniversitesinde öğretim görevlileri, çalışanlar ve öğrenciler, Hamide’nin komşuları ile Belediye Meclis üyeleri ortak hareket etti ve “Hamide’nin yurtdışı yasağı kaldırılması için çalışma yürüttü”.

Hamide Akbayır’ı Düsseldorf havaalanında karşılamaya Ren Westfalya Eyalet Milletvekilli Berivan Aymaz (Yeşiler), Köln Belediye Başkanları Andreas Wolter ile Brigitta von Bülow, Belediye Meclis üyesi Jörg Detjen ile Dayanışma’nın Sesi derneği temsilcileri Adil Demirci ile Georg Krautkrämer’de aralarında bulundu. Hamide Akbayır, “Köln’den verdiğiniz destek ve yürüttüğünüz dayanışma çalışması bana güç verdi” dedi.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑