Irkçılık

Published on Ocak 13th, 2022

0

‘Türkiye’deki psikolojik savaş gerçek savaştan daha ağır’

Onlarca yıldır Kürtlerin katı bir ırkçılığın mağduru olduğu Türkiye’de, göçmen ve mülteciler de giderek tırmanan ırkçı saldırıların hedefi oluyor.

France 24 kanalı, yabancı düşmanlığındaki artışın yol açtığı endişelere dikkat çekti. Özellikle Bolu’da yaşayan Arap göçmenlerden bazıları, maruz kaldıkları ırkçı yaklaşımları anlattı.

Güvenlik gerekçesiyle adını vermek istemeyen Iraklı Arap bir göçmen, bundan yedi yıl önce Bolu’ya yerleştiğini söylüyor.

Iraklı göçmen, “Burada Iraklı veya Suriyeli arasında bir fark yapılmıyor. Bundan birkaç ay önce Suriye’de Türk askerleri öldü. Tüm Arapları bundan sorumlu görmeye başladılar. ‘Evinize gidin, savaşın, neden biz sizin yerinize sizin ülkenizde ölüyoruz’ dediler. Bu neden benim hatam olsun ki?” diye tepki gösterdi.

Savaştan kaçtığını ve bugün başka bir tür şiddetle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Iraklı göçmen, “Psikolojik savaş, gerçek savaştan daha kötü. Çalıştığınızda sanki ayrıcalıklı, çok zengin ve onların işini çalıyormuşuz gibi görüyorlar. Bu gerçek silahlarla yürütülen savaştan daha ağır bir durum” diye ekliyor.

France 24’teki haberde Bolu Belediyesi’nin yabancılara yönelik ırkçı uygulamaları da hatırlatılırken genel olarak Türkiye’de ekonominin kötüleşmesinin durumu daha da ağırlaştırdığına dikkat çekildi. Haberde göçmenlerin emlak fiyatlarının artışı ve ücretlerin düşmesinden göçmenlerin sorumlu tutulduğuna işaret edildi. Ancak en büyük endişe kaynağının “yabancı düşmanlığının sıradanlaştırılması” olduğu kaydediliyor.

Bolu Belediye Meclisi kasım ayında kentte yabancı kökenlilere yönelik su fiyatlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesi ve nikah ücretlerinin ise 100 bin TL olmasını içeren maddelerin bulunduğu ırkçı bir kararı oy çokluğu ile onaylamıştı. Tepkiler üzerine açılan soruşturma ile karar askıya alınsa da, hem Bolu hem de diğer bir çok kentte göçmen ve mülteciler ayrımcılığın yanısıra ölümcül saldırıların hedefi oluyor.

Bu hafta içerisine İstanbul Bayrampaşa’da yaşayan bir Suriyeli mülteci ırkçı saldırıya maruz kalarak hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, “2022 yılının ilk 10 gününde yaşanan çok sayıda ırkçı saldırı, ırkçılığın vardığı tehlikeli noktayı gözler önüne sermiş olup, ırkçı saldırıların önlemesi konusunda devlet yetkililerini acil önlemler alınması konusunda uyarıyoruz. Irkçılığın önlenmesinde güçlü bir toplumsal duyarlılığa da ihtiyaç olduğu görülmekle, herkesi ırkçılıkla mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

(ANF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑