LGBTİQ+

Published on Ağustos 17th, 2022

0

Türkiye’deki LGBTİ+’lara yönelik baskı dünya basınında

İHSDA’nın ağustos bülteninde, Türkiye’de temmuz ayındaki hak ihlallerine yer verilirken LGBTİ+’lara yönelik baskılar da Al Araby tarafından derlendi.

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı’nın (İHSDA) ağustos bülteninde, ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin gündemine odaklanan İngilizce haber sitesi Al Araby’de yayımlanan Yasemin Smallens imzalı yazıya yer verildi.

Yasemin Smallens yazısında, Türkiye’deki LGBTİ+’lara yönelik baskı ve şiddeti ele aldı:

“İstanbul’dan İzmir’e binlerce Türk aktivist lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel (LGBT) Onur ayını anmak için sokaklara çıktı. Buna karşılık, Türk makamları LGBT aktivistlerine, avukatlara ve gazetecilere karşı bir dizi saldırı başlattı. LGBT haklarına yönelik baskılar, Türk hükümetinin muhalefet seslerini susturma ve demokratik güvenceleri ortadan kaldırmaya yönelik yoğun kampanyasının bir parçası.”

Temmuz ayında hak savunucularına yönelik baskılar, İHSDA tarafından şöyle derlendi:

 • Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreni öncesinde okulun kurumsal iletişim ofisinden öğrencilere mail atılarak mezuniyette eylem yapacak öğrencilerin mezun kartlarının iptal edileceği ve kampüse girişlerinin engelleneceği duyuruldu.
 • Polis, 3 Temmuz’da düzenlenen Eskişehir Onur Yürüyüşü’ne saldırdı, 10 kişi gözaltına alındı. Saldırının ardından LGBTİ+’lar Eskişehir’in dört bir yanına dağılarak basın açıklamasını okudu.
 • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticilerinin yargılandığı davada tutuklu sayısı 2’ye yükseldi. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davada SES eski Eş Genel Başkanı Gönül Erden tutuklu olarak yargılanıyordu. 4 Temmuz’daki duruşmada sendikanın mevcut Eş Genel Başkanı Selma Atabey’in de tutuklanmasına karar verildi. Duruşma öncesi ve sonrasında Ankara Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.
 • Yeniden Refah Partisi (YRP) Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Güner, günlerce hedef aldığı Ankara’daki Onur Yürüyüşü hakkında valilikten kendisine ‘izin verilmeyeceği’ bilgisi verildiğini söyledi.
 • Polis, 5 Temmuz’daki 2. Ankara Onur Yürüyüşü’ne müdahale etti. 20’den fazla LGBTİ+ aktivisti gözaltına alınırken radikal İslamcı grupları, yürüyüştekilere müdahale etme çağrısı yaptı.
 • Muğla’nın Menteşe ve Yatağan ilçelerinde bulunan Bayır ve Deştin ortak sınırında yapılmak istenen Entegre Çimento Fabrikasına ilişkin ekolojistler Menteşe Belediyesi meclis üyeleriyle konuşmak ve gözlemlerini aktarmak istedi; fakat zabıta ekipleri tarafından engellendiler.
 • Gezi tutuklusu Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı’nın Gezi eylemleri sırasında gözaltında çıplak aramaya maruz kalmasıyla ilgili üç polisin ‘işkence’ suçundan yargılandığı davanın dördüncü duruşması 7 Temmuz’da görüldü. Mücella Yapıcı’nın duruşmaya katılmasına izin verilmedi.
 • Gezi tutukluları Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Hakan Altınay, birinci dereceden akrabaları hariç 3 kişiyle daha kapalı ve açık görüş hakkı bulunmasına rağmen arkadaşlarıyla görüştürülmüyor.
 • Cumartesi Anneleri, 25 Ağustos 2018 tarihindeki 700. hafta buluşmasına yönelik polis müdahalesinden sonra ilk kez 9 Temmuz’da Galatasaray Meydanı’na çıktı. Polisin engel olmak istemesi üzerine tartışma yaşandı. Polisin engeline itiraz eden aileler, karanfilleri bırakmadan gitmeyeceklerini dile getirerek ellerindeki karanfilleri barikat üzerinden bıraktı.
 • Suruç’ta IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 33 genç için 20 Temmuz’da Ankara’da anma yapılmak istendi. Anmaya izin vermeyen polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.
 • Diyarbakır Barosu, Zaho’da sivillere yönelik saldırının ardından yaptığı basın açıklaması nedeniyle tehditlere maruz kaldı. Açıklamada “TSK bombardımanı sonucu Kürdistan Federe Bölgesi’nde birçok sivil insanın yaşamını yitirdiği” aktarılıyordu.
 • Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün (BÜSK) düzenlediği açık hava etkinlikleri kapsamında gösterilmesi planlanan “Benim Çocuğum”, “Laurence Anyways” ve “Go” filmlerinin gösterimi, okul yönetimi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden engellendi.
 • Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshini onaylayan kararına karşı 26 Temmuz’da Ankara’da protesto eylemi düzenlemek isteyen KESK üyesi kadınlar, polis tarafından engellendi. KESK üyesi kadınlar ve gazeteciler polis şiddetine maruz kaldı.

(Bianet)

Foto: Pexels

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑