Güncel

Published on Ocak 26th, 2022

0

Türkiye yolsuzlukla mücadelede baş aşağı gidiyor

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin hazırladığı “Yolsuzluk Algı Endeksi” sonuçlarına göre, Türkiye yolsuzlukla mücadelede 180 ülke arasında 96’ncı sıraya düştü.

Uluslararası Şeffaflık Derneği, uzmanların, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyası temsilcilerinin kamu kesimindeki yolsuzluğa dair algılarını yansıtan “Yolsuzluk Algı Endeksi” sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Sonuçlara göre, 2021 yılında Türkiye 180 ülke arasında 38 puanla 96’ncı sıraya geriledi. Türkiye 2013 yılından itibaren 12 puan kaybederek 43 sıra birden düştü.

10 yıldır puan kaybediyor

Endeks sonuçlarına göre, Türkiye, son 10 yıl içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer aldı. Söz konusu ülkeler, Avustralya, Bosna Hersek, Botsvana, Kanada, Şili, Kıbrıs, Guatemala, Honduras, Macaristan, Lübnan, Liberya, Lüksemburg, Mali, Moğolistan, Nikaragua, Filipinler, Polonya, Saint Lucia, Güney Sudan, Suriye, Türkiye, ABD ve Venezuela oldu.

Avrupa’da sonuncu 

Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkeleriyle karşılaştırıldığında ise, 27 üye ülkeden de düşük puan alarak son sıraya yerleşti. 38 OECD ülkesi arasında 37’nci sırada yer alan Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise sondan üçüncü sırada yer aldı.

2013 yılında Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeler grubunda lider konumda bulunan Türkiye, 2021 yılında yedinciliğe geriledi. Türkiye, küresel sıralamada ekonomik, sosyal ve politik istikrarsızlıkların yoğun olduğu birçok ülkenin gerisinde kalarak 180 ülke arasında 96’ncı sıraya yerleşti.

İlk üç ülke

Yolsuzluk Algı Endeksi’nde, birinci sırayı 88’er puanla Danimarka, Yeni Zelanda’nın ve Finlandiya paylaşırken ikinci sırayı 85 puanla Norveç, İsveç, ve Singapur paylaştı. Endeksin son sıralarında ise 13 puanla Suriye, Somali ve Güney Sudan yer aldı.

(GazeteKarınca)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑