Türkiye

Published on Eylül 19th, 2022

0

Türkiye kokainin transit geçiş merkezi oldu

Emniyet Genel Müdürlüğü 2022 raporuna göre, Türkiye’de yakalanan kokain miktarı yüzde 44,9, şüpheli sayısı ise yüzde 6 oranında arttı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün raporları Türkiye’nin dünya kokain trafiğinin bölgesel bir merkezi haline geldiğini ortaya koydu. EGM’nin 2022 raporuna göre, Türkiye’de yakalanan kokain miktarı yüzde 44,9, şüpheli sayısı ise yüzde 6 oranında arttı. Bu aynı zamanda Türkiye tarihinin de rekoru.

Mersin Limanında ve Latin Amerika ülkelerinden Türkiye varışlı konteynerlerde ele geçirilen kokain miktarı son dönemlerde artarken bu zehir trafiği uluslararası sivil toplum kuruluşlarının araştırmalarına ve Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine de yansıdı. Emniyet Genel Müdürlüğünün 2022 raporuna göre uyuşturucunun Avrupa’ya girdiği kapılardan biri olan Türkiye’de yakalanan kokain miktarı yüzde 44.9, şüpheli sayısı ise yüzde 6 oranında arttı. Bu rakamlar Türkiye tarihinin rekorları.

Küresel organize suçlar üzerine araştırmalar yapan InSight Crime’ın yayımladığı araştırma ise bir başka olguya dikkat çekiyor. Gazete Duvar’dan Aynur Tekin’in haberine göre uzun zamandır Avrupa’da ‘eroin ticaretinin kralları’ konumuna gelen Türkiye kaynaklı organize suç odakları, düşen uyuşturucu fiyatlarını dengelemek amacıyla giderek daha fazla kokain ticaretine yöneliyor.

Araştırmaya göre, Türkiye şu anda bölgesel bir kokain transit merkezi konumunda. Kokainin küçük bir miktarı iç pazarda kalırken geri kalan kısmı deniz yoluyla Doğu Avrupa ve Balkanlar’a veya kara yoluyla Irak üzerinden Suudi Arabistan’a ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderiliyor.

(Evrensel)

Foto: Klaus Hausmann – Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑