Kadın

Published on Mayıs 3rd, 2022

0

Trump’ın yargıçları kadınlara karşı | “Senin bedenin benim kararım”

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkı kararını kaldırmaya hazırlandığına ilişkin çalışma medyaya sızdı. Trump’ın atadığı sağcı yargıçlardan Samuel Alito’nun hazırladığı karar taslağına mahkeme çoğunluğunun onay vermeye hazırlandığı ortaya çıktı. Kadınlar ayakta.

ABD Yüksek Mahkemesi’ne Donald Trump’ın Başkanlığı döneminde atanan yargıçların oluşturduğu sağcı, ırkçı ve yaradılışçı çoğunluğun kadın haklarına yönelik ağır saldırı hazırlığı Politico gazetesi tarafından ifşa edildi.

Sağcı yargıç Samuel Alito’nun 10 Şubat’ta mahkemeye sunduğu kararın ön taslağını ele geçiren Politico’nun haberine göre, Yüksek Mahkeme’nin çoğunluğu, kürtaj hakkının Anayasal koruma altında olduğunu hükme bağlayan “Wade’e karşı Roe” kararının iptaline onay  için onay verdi. Trump başkanlığı döneminde mahkemede boşalan yargıçlıklara yaptığı atamalarla gerici-liberal dengesini gericiler lehine 6’ya 3 olarak değiştirmişti. 

98 sayfalık ön taslak 1973 tarihli “Wade’e karşı Roe” kararının “ta en başından feci bir hata” olduğunu ileri sürüyor. 

Politico’nun internet sitesinde yayınladığı taslakta yargıç Alito, “Kürtaj derin bir ahlaki soruna işaret ediyor. Kürtaj hakkının ulusumuzun tarihi ve geleneklerinde temeli olmadığı sonucunu çıkarmak kaçınılmazdır.” hükmünü ilan ediyor. Alito’ya göre kürtaj hakkı anayasanın hiçbir maddesi ile korunmuyordu.

Mahkeme, kararı temmuzda açıklamayı planlamıştı. 30 Haziran’a kadar taslak metin üzerinde müzakere sürebilir. Kararın iptali halinde 1973 öncesi duruma dönülecek ve her eyalet kürtajı yasaklama ya da serbest bırakma konusunda kendi kararını verecek. 

Protestocular sokakta 

Kürtaj yasağı hazırlıklarının ifşa edilmesinin ardından pek çok kadın Washington’daki Yüksek Mahkeme binası önünde toplanarak kürtaj hakkını savunan pankartlarla mahkemeyi protesto etti.

Kürtaj karşıtları da karardan duydukları memnuniyeti göstermek üzere mahkeme önüne geldiler. 

(Bianet)

Foto: Manny Becerra – Unsplash

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑