Almanya

Published on Haziran 21st, 2021

0

Tohum Kültür Merkezi 45. Kongresi gerçekleştirildi

Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) önünde açık havada yapılan kongre, 45. yılın verdiği gurur ve coşkuyla gerçekleştirildi. Başarıyla tamamlanan Genel Kurul, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Dursun Çaktı’ya atfedildi.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Açılış, saygı duruşu ve  üye tespiti ardından seçilen divanla birlite kongre başlatıldı. Mevcut pandemi koşulları nedeni ile dört aylık bir gecikmeyle yapılan kongreye üç önerge sunularak gündem onaylandı. Kongre 45. Genel Kurulu kısa bir süre önce hayatını kaybeden, TKM kurucularından ve son güne kadar aktivistlerinden olan Dursun Çaktı’ya atfedildi.

Kongre üyelerinin öneri ve talebi sonucu, pandemi dönemindeki başarılı çalışmaalrı nedeniyle yeniden 44. Dönem Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıl şubat ayına kadar Genel Kurul’un onayı ile topluca yeniden 45. Yönetim organı olarak kalmasına karar verildi. Şubat ayının belirlenmesinin en önemli nedeni, bağlı olunan Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) ile yine aynı döneme denk getirilmek istenmesiydi.

Üye sayısı bir yılda yüzde 50’den fazla arttı

Şubat 2020’den beri görevde olan yönetim kurulu yaptığı çalışmaları rapor halinde sundu.. Yönetim adına yapılan konuşmada, geçen yıl yönetime gelmelerinden kısa bir süre sonra tam Pandemi nedeni ile tam kapanma sürecinin yaşandığı, buna rağmen koşulları ve olanakları zorlayarak gerek takvimsel gerekse de sürece özgün kitlesel etkinlikler gerçekleştirdiklerine vurgu yapıldı. “Bu kapanma sürecinde kurumumuzun restorasyonu aylar sürmesine karşın öz veriyle yenilenmesi sağlandı. Dernek tarihimize ışık tutabilecek broşür çıkarıldı.” denirken, sürece müdahale açısından ve demokratik bir kitle örgütü anlayışı çerçevesinde “Örgütlü birey, örgütlü toplum” şiarıyla gerçekleştirilen yeni üye kampanyası hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Kampanya 28 yeni üyeyle birlikte, yani yüzde 52 bir artışla toplamda 82 üyeye ulaşıldığı belirtildi.

Raporda şu bilgilere yer verildi:

“Pandemi süreci boyunca ekonomik sıkıntı yaşamamak için mevcut üyelerin gönüllü bir tarzda aidatlarını yükseltmesini sağlamış ve üye olmayan dostlarımızın gönüllü katkılarını alarak yeni üyeler ile bütünleştirerek, bu sorunu tamamen çözerek sıfır ekonomik sıkıntıyla atlatmasını bilmiştir. Yüklü miktarda konfederasyon binasının tamiratına yardım edilmiştir. Kardeş aile kampanyasına ön ayak olunmuş, altı aileye bir yıl boyunca ekonomik olarak destek olunmuştur. Uzun bir süre sonra Ulm Yeni Demokratik Gençlik (YDG) faaliyeti için somut adımlar atılmış ve önemli sonuçlar almıştır. Bu süre boyunca 4 Yönetim kurulu üç ara toplantı ve bir iç eğitim gerçekleştirdi”

Mali raporun da verilmesinden sonra yapılan kısa değerlendirmelerin ardından, denetim kurulu da kısa bilgilendirmede bulunduktan sonra yeni denetim organı seçildi.

Dilek ve temenni bölümünde söz alan yeni yönetim kurulu, önümüzdeki döneme ilişkin 45. Yıl çalışmasını bir kampanya şeklinde ele alacaklarını 5 Aralık’ta büyük bir gece etkinliğiyle sonuçlandıracaklarını belirtti. Bu sürece gidilirken TKM’nin yeni üyelerle kaynaşması, demokratik kitle örgütü anlayışı ve daha nitelikli bir kavrayışın adımlarının atılması, görev ve sorumlulukların kavranması açısından yeni bir kampanya ile karşılanmasının önemine vurgu yaptı. Söz alan üyelerin ardından, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden, Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF) üyesi ve TKM dostu Ali Asker Yer’in bölgedeki genel devrimci emekleri nedeniyle, onur üyesi olarak TKM’ye kabul edilmesi kararlaştırıldı.

Gelen tüm önerilerin önemli üzerinde duracağı belirtilen, TKM – Dursun Çaktı 45. Kongresi başarıyla tamamlandı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑