Güncel

Published on Ocak 3rd, 2022

0

TMMOB’dan Diyarbakır kayyumuna yanıt: Kentin sahibi değil, atanmış memursunuz

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, “Bu şehrin sahibi var” diyen kayyum Münir Karaloğlu’na, “Bu kentin sahibi olamazsınız, atanmış bir memursunuz. Bu kentin sahiplerinin evlerini başına yıkanlarsınız” şeklinde yanıt verdi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), kayyum yönetimindeki belediyelerin rant amaçlı kaçak yapılaşmaya izin vermesine dair basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası binasında yapılan açıklamada “Bu kent sahipsiz değildir” pankartı açılırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Münir Karaloğlu’nun iddialarına da yanıt verildi.

‘Bizi çalışanlarınızla karıştırmayın’

TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Doğan Hatun, “Bu şehrin sahibi var” diyen Karaloğlu’nun açıklamalarına işaret ederek, ithamları “çirkin” olarak nitelendirdi. TMMOB’un gücünü örgütlülüğü ve halktan aldığına dikkati çeken Hatun, 81 il ve bağlı ilçelerinde örgütlü olduğunu ve hukuksuzluklara karşı durduğunu vurguladı. Demokrasi mücadelesinden ödün vermeyeceklerini vurgulayan Hatun, kimseden korkmadıklarını ifade etti. Halkın çıkarlarını savunduklarını kaydeden Hatun, “Bizi kendi çalışanlarınızla karıştırmayın” dedi.

Kırklar Dağı iddialarına yanıt

Kayyumun TMMOB’u Kırklar Dağı üzerinden hedef almasına değinen Hatun bu konuda şunları söyledi:

Geçmişten bugüne Kırklar Dağı için söz söyleyen ve en pirüpak olan tek kurum biziz. O zaman sözümüzü net söyledik ve size de söylüyoruz. Sizden önceki kayyım Kırklar Dağı’nı yıktı ve oraya yeni rant alanları kurdu. Hukuksal süreç başlattık ve o davayı kazandık. Sizin de yapmanız gereken o yapıyı yıktırmaktı. Fakat siz bundan kaçtınız. Üstüne oraya bir hatıra ormanı yapacakmışsınız. Adını da ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ koyacakmışsınız. Neden Amed gibi bir yerde Devlet Bahçeli? Bahçeli Kürtlere karşı konuşan biri. Kürt düşmanı biri. Kamuoyuna, Kürt toplumuna karşı suç işliyorsunuz. Diyarbakır halkına karşı onlarca emek vermiş ve halkı temsil eden yüzlerce yazar ve sanatçı varken neden Devlet Bahçeli?”

‘Kentin sahibi olamazsınız’

“Halkın evini başına yıkarak bu işten kurtulamazsınız” sözleriyle kayyuma seslenen Hatun, “Bir buçuk yıldır bu şehirde görev yapıyorsunuz ama ağzınızdan yıkımdan başka bir şey çıkmıyor. Bu mu kamu yararı? Gecekonduda yaşayan insanlara mı gücünüz yetiyor? Siz bizi yanlış anlamışsınız Sayın Vali. Bu kentin sahibi olamazsınız, atanmış bir memursunuz. Bu kentin sahiplerinin evlerini başına yıkanlarsınız. Yanlış anlayacağınızı bilseydik tane tane anlatırdık” ifadelerini kullandı.

‘Size boyun eğmeyeceğiz’

Kayyumun “huzur getirdik” sözlerine de değinen Hatun, şunları söyledi:

Bu kentte çatışmalar yaşandı. Siz orada bile ve isteye yıkım yaptınız. Sur’u bilerek yıktınız. Ama Sur, bütün bombalara ve tanklara karşı binlerce yıldır ayakta. Bizler de Amed halkı olarak gücümüzü Amed’in Surlarından alıyoruz. Bize iftira atamazsınız. İftiraya önce Sayıştay raporlarından açıklayın. Biz kimsenin ağa babalarıyla hareket etmeyiz. Talanlarınıza, ağalığınıza, hırsızlığına boyun eğmeyeceğiz.

Karahan: Kayyum kaçakçıları sahiplendi

Daha sonra konuşan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman ise, 28 Aralık 2021’de yaptıkları suç duyurusuna işaret ederek şunları söyledi:

Suç işlendiğini belgeleriyle açıklıyoruz. Açıklamalar ve baskılarla, halkı ve kurumları manipüle ederek hakikatlerin üzerinin örtülemeyeceği aşikardır” dedi. Kentin doğasına, insanına ve kültürüne zarar veren tüm kesim, kurum ya da kişilere karşı tepki gösterdiklerini vurgulayan Kahraman, “Bu duruşumuzu en iyi bilen Diyarbakır halkıdır. Kentine zarar veren kaçak yapılara karşı ilgili kurumlarla görüşmelerimizin çözümsüz kalması sonucunda, demokratik bir hak olarak basın açıklaması ve hukuki bir hak olarak da suç duyurusunda bulunduk. Fakat görevi hizmet olan idarecilerin tepki ve söylemleri ne demokrasiyle ne de hukukla açıklanamaz. Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Kayyımı, tehdit, iftira ve söylemleriyle suç duyurusunda bulunduğumuz kaçak yapı sahibi kişileri ve bunlara izin veren tüm yetkilileri sahiplenmiştir.

Halktan tepki

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Münir Karaloğlu’nun açıklamalarına halktan da büyük tepki var. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Diyarbakırlı yurttaşlar, kayyumun “Bu şehrin sahibi var” sözlerine tepki göstererek, “Memleketin sahibi halktır. Zamanı geldiğinde paşa paşa gidecekler” dedi.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑