Ekonomi

Published on Aralık 21st, 2021

0

TL’ye teşvik uygulamasının detayları belli oldu

Kur korumalı TL Vadeli Mevduat uygulamasının detayları belli oldu. Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacak. TCMB her gün saat 11.00’da USD döviz alış kuru yayınlayacak. Stopaj uygulanmayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüksek kur artışına karşı devreye konulacağını açıkladığı uygulamanın detaylarını açıkladı.

Bakan Nebati tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Birikimlerini TL Mevduat olarak değerlendirilen vatandaşlarımızın kurdaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alınmıştır.

Ürün gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinden işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerinde kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün saat 11.00’da USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑