Arnavutluk

Published on Kasım 23rd, 2021

0

Tiran’ın Nazi işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde etkinlik düzenlendi

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın Nazi işgalinden kurtarılışının 77. yıl dönümünde Arnavutluk Komünist Partisi kitlesel bir etkinlik düzenledi.

Arnavutluk Komünist Partisi Tiran Örgütü, Tiran’ın Nazi Almanyası işgalinden kurtarılışının 77. yıl dönümünde kitlesel bir etkinlik yaptı.  Başkent Tiran’ın “Zafer kazanan partizan” anıtı önünde yapılan eyleme halk tarafından sevgi gösterileriyle karşılanırken alanda Arnavutluk Halk Cumhuriyeti’nden ve ulusal kurtuluş savaşından fotoğraflar sergilendi.

Etkinlikte konuşma yapan Arnavutluk Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Cicolari, komünistlerin kararlılığı ve mücadelesiyle Tiran’ın kurtarıldığını söyledi. Cicolari halkı Arnavutluk Komünist Partisi saflarında mücadeleye çağırdı ve Enver Hoca’nın sözlerini hatırlattı: “Bedeli ne olursa olsun Tiran’a yürümeli ve düşmandan kurtarmalıyız.”

TİRAN’IN KURTULUŞU
30 Ekim 1944 yılında Arnavutluk ulusal kurtuluş ordusunun başında bulunan Enver Hoca, Tiran’ın kurtarılması kararını açıklamış ve partizanlar 19 gün boyunca cephe savaşı vererek Tiran’ı 17 Kasım 1944’te kurtarmışlardı. Alman işgalcileri ve yerli gericiliğin dönemin ağır ve modern silahlarına rağmen partizanlar savaşı kazanmışlardı. Bu süreçte 127 partizan yaşamını kaybetmiş çok sayıda partizan yaralanmıştı. Partizanlar 29 Kasım 1944 tarihinde ise Arnavutluk’u tamamen işgalden kurtardı. (avegkon.com)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑