Dünya

Published on Eylül 16th, 2021

0

TIME 2021’in en etkili 100 kişisini seçti

Dünya 2020’de COVID-19’un başlamasından itibaren normale dönmeye çalışırken, TIME dergisi 2021 listesinde eğlence dünyasından isimlere öncelik verdi. Ancak listede Taliban lideri ve Biden da bulunuyor.

Dünyanın önde gelen yayın organlarından Time Dergisi 2021 yılının en etkili 100 kişisini açıkladı.

Listede Listede, oyuncu Scarlett Johansson, Rusyalı muhalif Aleksey Navalny, Taliban’ın ikinci lideri Baradar ve Tesla CEO’su Elon Musk gibi isimler yer alıyor.

Listede Türkiyeli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol da yer alıyor. Listeden bazı isimler şöyle: 

Prens Harry ve Meghan Markle

Prens Harry ile Meghan Markle 19 Mayıs 2018’de evlenmişti. Çift, bu yıl Oprah Winfrey’e verdikleri röportajda sarayda ırkçı söylemlere maruz kaldıklarını söylemişti. 

Meghan ve Harry, Mart 2020’de kıdemli kraliyet görevlileri sıfatlarını bıraktılar ve şimdi Kaliforniya’da yaşıyorlar.

Naomi Osaka, Tenis oyuncusu 

Serena Williams ile 2018’de oynadığı Amerika Açık finalini kazanarak kariyerinin ikinci WTA ve ilk Grand Slam turnuvasını kazanan Japonyalı tenişçi, bu şampiyonlukla bir ilke imza attı.

Tim Cook, Apple CEO’su

2011’den beri Apple’ın CEO’su olar görev yapan Timoty Donald Cook, daha önce şirketin kurucu ortağı Steve Jobs altında şirketin baş işletme görevlisi olarak görev yapmıştı

Olimpik Jimnastikçi Biles 

Amerikalı Olimpik Jimnastikçi Simone Biles, 100 kişi arasından en ilginç kapak hikayelerinden oldu.

Biles’in 2016’daki Rio Olimpiyatlarında ve ardından geçen yaz 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda (2021) birden fazla madalya kazandığını gördük.Biles, denge aleti etkinliğine katılmayı başardı ve zihinsel sağlığıyla uğraşırken bronz madalya kazandı.

Amerikalı Tenis şampiyonu Serena Williams, TIME Magazine’de Biles üzerine şunları yazdı: “Simone Biles, dünyanın ne düşündüğünü bırakıp gücünüzü kendinizden…ruhunuzdan topladığınızda başarının nasıl göründüğünün parlak bir örneğidir.”

Fatih Birol, IEA Başkanı

Türkiyeli ekonomist ve enerji uzmanı. 1 Eylül 2015’ten beri Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı’nda icra direktörlüğü görevini yürütüyor.

Bundan önce, 1995–2015 tarihleri arasında aynı kurumda baş ekonomist ve Küresel Enerji Ekonomisi Direktörü olarak görev aldı. Ayrıca Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Fahri Başkanlığını sürdürüyor.

12 Şubat 2015’te, 29 üye ülkenin oy birliği ile Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü pozisyonuna seçildi.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑