Dünya

Published on Ağustos 21st, 2022

0

The Telegraph, dünyanın en güzel 60 ülkesini seçti: Türkiye 39’uncu sırada

İngiliz gazetesi The Telegraph, yaptığı araştırma sonucunda dünyanın en güzel 60 ülkesini seçti. 36 farklı kriter kullanılan araştırmada ilk üçte ABD, Kanada ve Avustralya var.

The Telegraph, dünyanın en güzel 60 ülkesini belirledi. Listede 39’uncu sırada Türkiye de yer alıyor.

İngiliz gazetesi The Telegraph, yaptığı araştırma sonucunda dünyanın en güzel 60 ülkesini seçti. yapılan araştırmada 36 farklı kriter belirlendiği kaydedildi. Ülkeler güzelliklerinin ölçeği, derinliği ve çeşitliliği açısından birçok farklı kritere göre değerlendirildi. Bu kriterler arasında manzara (dağlar, çöller, milli parklar) biyolojik çeşitlilik (kuşlar, memeliler vb.) ve develerden kuzey ışıkları gibi doğa harikalarına kadar birçok farklı alan yer aldı.

2 bin puan üzerinden değerlendirilen ülkeler arasında birinci ülke bin 337 puan alırken 60’ıncı ülke ise 368 puan aldı. 

Gazete Oksijen’de yer alan habere göre; Telegraph listenin sonunda, hangi kritlerlere göre karar verdiklerine dair ufak da bir not yayınladı. Buna göre listede kullanılan kriterler şöyle:

Peyzaj, gezi olanakları, çevre dostu olma, kıyı harikaları ve her ülkenin biyolojik çeşitliliği alt kategorilerine ayrılmış 36 kriteri göz önünde bulundurduk. Dağlar, milli parklar ve orman örtüsü gibi temel konuları ele aldıktan sonra, kültürel çekicilikten (Unesco Dünya Mirası Alanları ve mimari harikalar gibi) hava durumuna (yağış ve güneş saatleri), cenotes ve gayzerler gibi jeolojik meraklara kadar her şeyi düşündük. Kuzey ışıklarını görebileceğiniz ülkeler için bonus puanlar kullandık.

Mümkün olduğunca büyüklüğe maddeye göre ödüllendirmediğimizden emin olmak için cevabı kilometrekare başına hesapladık. İtalya, Yeni Zelanda ve Japonya’nın nispeten küçük (ama şüphesiz güzel) ülkelerinin ABD, Avustralya ve Kanada ile omuz omuza olmasının nedeni bu.

Dikkate alınan kategoriler şunlardı: En yüksek dağ; Ortalama yükseklik; Milli park sayısı; Çöl bölgeleri; Korunan alanlar (kara kütlesinin yüzdesi olarak); Büyük göllerin sayısı (2.000 km²’den büyük); Bağ kapsamı (litre cinsinden yıllık şarap üretimi); Orman kapsamı; Aktif volkanlar; gayzerler; Cenotes; buzullar; Ada durumu; Kuzey ışıkları; Unesco Dünya Miras Alanları (doğal ve kültürel); Instagram etiketleri; Ortalama yağış; Telegraph okuyucu memnuniyet sıralaması; Nüfus yoğunluğu; Somut Olmayan Kültürel Miras alanları; Dünyanın yeni (veya eski) harikaları; İnşaat Mühendisliği Harikaları; Mutluluk İndeksi; Özgürlük Endeksi; Kirlilik indeksi; EPI çevre dostu sıralaması; Batı kıyısı (gün batımı için); Ada sayısı; Sahil şeridinin uzunluğu; Mercan kayalığı alanı; En kaliteli plajlar (Telegraph uzmanlarına göre); Bitki biyoçeşitliliği; Megadiverse ülke statüsü; Kuş türü sayısı; Memeli türlerinin sayısı; Megafauna koruma endeksi.

 Listede yer alan ilk 10 ülke ise şöyle:

10- Peru – 961 puan

İlk 10’da yer alan tek Güney Amerika ülkesi olan Peru, geniş Amazon yağmur ormanları, dağlık arazileri, göz kamaştırıcı flora ve faunası ve İnka kalıntılarının bolluğu ile dereceye layık görüldü. Sıralamada en yakın komşuları Şili 15’inci, Brezilya 16’ncı, Kolombiya 18’inci sırada yer aldı.

Gitmek için en güzel zaman: Güneşli bir hava, parlak bir gökyüzü ve serin geceler için Mayıs ya da Ekim aylarını tercih edebilirsiniz.

9 – İtalya – 1000 puan

Fransa’nın 12’nci ve İspanya’nın 11’inci sırada yer aldığı listede İtalya ilk ona girmeyi başardı. Ülke 7 bin 600 kilometrelik sahil şeridi, milli parkları ve antik kalıntılarıyla üst sıralarda yer alıyor. Diğer Akdeniz ülkeleri daha uzun, daha kumlu plajlara sahipken, İtalya’nın engebeli kıyılarında kendine has Cinque Terre, romantik Amalfi Sahili ve Venedik lagünü bulunur.

Eğer dağ arıyorsanız Dolomites yazın yürüyüş kışın ise kayak için etkileyicidir.  İtalyan Gölleri ise Roma döneminden beri popüler bir tatil yeri olmuştur. Gündüzleri rakipsiz bir gezi rotası olan Roma, akşamları ise taze ve geleneksel muhteşem yemekler sunuyor.

Gitmek için en güzel zaman: Ilık hava ve sonbahar renklerinin tadını çıkarmak için daha az kalabalık bir dönem olan Eylül-Ekim’i tercih edebilirsiniz.

8 – Hindistan – 1009 puan

Tatil planlayan birçok kişi, doğrudan Delhi, Jaipur ve Agra’daki ünlü “altın üçgen” cazibe merkezlerine gidecektir. Ancak turistlerin ilk tercihi olan bu cazibe merkezinden biraz daha uzakta, ağaçlarla çevrili Pondicherry bulvarlarını, süslü Hindu tapınaklarını, Kerala’daki dolambaçlı su yollarını ve Andamans’taki muhteşem beyaz kumlu plajları bulacaksınız.

Gitmek için en güzel zaman: Güney Hindistan’a gidiyorsanız, seyahatinizi muson mevsimi sona erdikten ve daha ılıman kış havası yaklaştıktan sonra Kasım veya Aralık aylarında yapın.

7 – Yeni Zelanda – 1012 puan

Telegraph’ın yazısında Yeni Zelanda için “İlk 10’da yer almasaydı algoritmamızın yanlış programlanmış olacağını biliyorduk” ifadeleri yer aldı. Uzak ada ülkesi, gayzerleri, buzulları ve aktif yanardağları için bonus puanlarla genel peyzaj kategorisinde üçüncü oldu. Ayrıca kilometrelerce el değmemiş sular ve açık deniz adaları için kıyı kategorisinde de yüksek puanı aldı.

Gitmek için en güzel zaman: Yeni Zelanda’yı, günlerin uzun olduğu ve güneşin parladığı Aralık ve Şubat ayları arasında ziyaret edin.

6 – Norveç – 1022 puan

Norveç, İzlanda (17.), Birleşik Krallık (19.) ve İsveç’i (22.) geçerek Avrupa’nın listedeki en yüksek sırada yer alan ülkesi oldu. Norveç, yüksek dağları, 47 milli parkı, derin fiyortları (Unesco listesindeki Geirangerfjord dahil) ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla göz kamaştırıyor. Norveç, kuzey ışıklarının yüksek görünürlüğü, düşük nüfus yoğunluğu için bonus puanlar aldı ve ayrıca vatandaş özgürlüklerini ve nüfus mutluluğunu ölçen kategorilerde üst sıralarda yer alıyor.

Gitmek için en güzel zaman: Kuzey ışıkları için Ocak ayında, en sıcak dönemi yakalamak ve gece yarısı güneşine tanık olmak için ise Haziran ayı sonlarında gidin.

5 – Meksika – 1054 puan

Meksika, her şeyden önce olağanüstü flora ve faunasıyla ilk beşe giriyor. 523 memeli türü, bin 104 kuş türü ve 23 bin farklı bitki türü ile Meksika, ilk 10’daki diğer tüm ülkelerden daha yüksek bir biyolojik çeşitlilik sıralamasına sahip.

Ancak Meksika, Unesco Dünya Mirası Alanları (Chichén Itzá gibi), uzun beyaz kumlu plajları ve mercan kayalıkları ile hemen hemen tüm kategorilerde iyi bir performans sergiledi.

Gitmek için en güzel zaman: Havanın ılık olduğu ve kalabalığın henüz yoğun olmadığı Kasım ayında seyahat edebilirsiniz.

4 – Japonya – 1081 puan

Japonya, listedeki en üst sırada yer alan Asya ülkesidir ve dağlık iç kısmı, ormanlık alanları ve 30 bin kilometrelik sahil şeridi ile ünlüdür. Sosyal yaşam, ülkenin volkanik arazisinin neden olduğu bir fenomen olan onsen veya kaplıcalar etrafında şekillenirken, Dünya’da Fuji Dağı’ndan daha iyi tanınan bir zirve olmayabilir.

Çoğunluk Kyoto ve Tokyo’nun kültürel yanları için Japonya’ya giderken, doğal lezzetler arasında Takachiho Boğazı’nda yüzmek veya Hokkaido’nun kar manzarasında buzda balık tutmak yer alıyor.

Gitmek için en güzel zaman: Ziyaretinizi, tüm ihtişamıyla kiraz çiçeklerinin çıktığı zamana denk gelecek şekilde ilkbahar aylarına planlayabilirsiniz.

3 – Kanada – 1153 puan

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, iki bin kilometreyi aşan büyük gölleri ve düşük nüfus yoğunluğuyla yüksek puan aldı. 50 bin küsür adası kuzey ışıkları manzarası ile Kanada, göz kamaştırıyor.

Rocky Dağları’nın kalbindeki Banff Ulusal Parkı’ndan Cypress Hills’in yumuşak inişli çıkışlı manzarasına, Niagara Şelaleleri’nin heybetine ve Whistler Blackcomb’un tozlu yamaçlarına kadar Kanada’da her şey var.

Gitmek için en güzel zaman: Açık havanın tadını çıkarmak için harika bir destinasyon olan Kanada’ya günlerin uzun, sıcak ve güneşli olduğu Haziran ve Ağustos ayları gidersiniz en iyi şekilde keyif alabilirsiniz.

2 – Avustralya – 1182 puan

Güzellik söz konusu olduğunda, Avustralya her şeyi sunar. 349 memeli ve 723 kuş türüyle biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu ülkeler zirveyi paylaşıyor ve onu neredeyse 20 bin  farklı bitki türüyle mega çeşitli bir ulusa sahip. Avustralya ayrıca dünyanın en az kirli ve en çevre dostu ülkelerinden biri olarak üst sıralarda yer alıyor. Avustralya dünyanın en büyük üzüm bağlarına sahip ve 685 tane milli parkı var.

Çalışma kapsamında değerlendirilen en büyük ikinci mercan kayalığı alanı (Büyük Set Resifi dahil), muhteşem Whitsundays dahil binlerce ada, Kızıl Merkez’deki Aborijin kültürü ve ayrıca dünyadaki en iyi gezgin yollarından biri olan Büyük Okyanus Yolu ile Avustralya ikinciliği elde etti.

Gitmek için en güzel zaman: Boğucu yaz mevsiminden kaçının. Büyük Set Resifi’nde sıcaklıkların hala yüksek olduğu ve su altı görünürlüğünün fazla olduğu Eylül ve Kasım başı aralığında gidin.

1 – ABD – 1337 puan

Telegraph’ın yazısına göre ABD, 36 kriterin hemen hemen tamamında en yüksek puanları aldı. Peyzaj kategorisinde ABD, yükselen dağları (Denali dahil: 20.310 ft), 63 olağanüstü milli parkı, altı çöl bölgesi, beş büyük gölü, geniş bağ alanı, bir dizi aktif volkan, gayzer, cenote ve buzullarla en üst sırada yer aldı.

Deneyim kategorisine gelince, ABD yine zirvede yer aldı ve Kuzey Kutbu’ndaki kuzey ışıklarının görünürlüğü, 12 doğal Unesco Dünya Mirası Alanı ve 11 kültürel miras alanı, düşük nüfus yoğunluğu (kilometrekareye 34 kişi) ile takdir edildi. ABD hem mutluluk hem de özgürlük endekslerinde de yüksek puanlar aldı. Sahillerine bakıldığında ise ABD, 18 bin 617 ada, 12 bin 427 mil kıyı şeridi ile bir kez daha zirvede yer aldı. Venice Beach, Maui ve Clearwater kadar ikonik plajları ile bu kategoriyi sadece bir numarada tamamlayabilirdi.

Çevre kategorisinde ise ABD, İspanya’ya benzer bir kirlilik sıralaması ve Yunanistan’a eşdeğer bir çevre dostu sıralama ile üst-orta tabloda yer aldı. Hawaii’den Alaska’ya, Florida’dan Kuzeybatı Pasifik’e, büyük Midwest ovalarından Rocky Dağları’nın zirvelerine, kültürel devi New York şehrinden ve hareketli San Francisco’ya, Amerika Birleşik Devletleri, tek kelimeyle, oldukça güzel.

Gitmek için en güzel zaman: ABD o kadar büyük ki buna tek bir cevap vermek oldukça zor. Sonbahar için New England’a, daha soğuk kış aylarında bunaltıcı güney eyaletlerine, ilkbaharda Yosemite ve Yellowstone’da gidin.

(artı gerçek)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑