LGBTİQ+

Published on Haziran 7th, 2022

0

Taksim Polis Merkezi’nde trans kadına işkence ve taciz

“YERLERİ YALATTILAR” – Trans kadının avukatı Eren Keskin, Taksim Polis Merkezi Amir ve Memurları, olay yerinde görevli bekçi hakkında suç duyurusu yaptı.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Taksim Polis Merkezi’nde trans kadın M.K.’ye işkence edildi, merkezin amiri trans kadını önce taciz etti ardından yerleri yalattı.

M.K.’nin anlatımına göre şiddet olayı, 4 Mayıs 2022 Çarşamba gecesi, 2:30 sıralarında gerçekleşti. M.K.’ye arkadaşları ile Sadri Alışık Sokak girişinde sohbet ederken, yanlarına gelen bekçi transfobik söylemler sarf etti. Bekçi, cinsiyetçi küfürlerinin ardından polisleri çağırdı.

Olay yerine sonradan karakolun amiri olduklarını öğrendikleri kır saçlı bir komiser geldi. Bekçi ve komiser M.K.’yi, saçlarından sürükledi ve döverek karakola götürdü.

Arkadaşı tanık oldu  

M.K.’nin anlatımına göre, karakolda amir ve bekçi kendisini darp etmeye devam etti. Darp sırasında M.K.’nin burnu ağır bir darbe aldı. Elle vücudunun her bölgesinden tacize maruz kaldığını anlatan M.K., saçlarından çekilerek yere yatırıldığını ve yerleri yalamaya zorlandığını açıkladı. M.K.’nin arkadaşı da bu duruma tanık.

Şiddet olayının ardından M.K., Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti, rapor aldı.

Trans kadının avukatı İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Taksim Polis Merkezi Amir ve Memurları, olay yerinde görevli bekçi hakkında suç duyurusu yaptı.

Keskin, suç duyurusunda, şiddete şahit olan bir trans daha olduğunu belirterek, savcılığın M.K.’nin o gece gittiği Taksim İlk Yardım Hastanesi’nden raporu da istemesini talep etti.

Ayrıca, polis merkezindeki kameraların incelenmesini isteyen Keskin, uluslararası sözleşmelerin de iptal edildiğini belirtti. Keskin, suç duyurusunda bulunduğu görevlilerin TCK 94, TCK 105, ve TCK 122’den yargılanmasını istedi.

Türkiye LGBT+ haklarında sondan ikinci

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği ILGA-Europe Gökkuşağı Haritası ve İndeksi 2021’e göre; Türkiye, LGBTİ+ hakları konusunda bu yıl da sondan ikinci sırada. Türkiye’de örgütün belirlediği 69 kriterden sadece 3 tanesi hayata geçirilmiş durumda.

ILGA Europe’un 2009’dan beri her sene yayımladığı Rainbow Map’in 2022 verilerine göre de Türkiye, LGBTİ+ haklarında en gerilerde yer alıyor. Ocak-Aralık 2021 arasında 49 Avrupa ülkesinde LGBTİ+ haklarının durumunu inceleyen araştırmada Türkiye 4 yıldır olduğu gibi bu yıl da 48. sırada. Listenin son sırasında ise Azerbaycan yer alıyor.


TCK 94 hakkında- İşkence suçu

*Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

TCK 105 hakkında- Taciz suçu

*Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına fiilin çocuğa karşı işlenmesi hâlinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

TCK 122 hakkında – Ayrımcılık suçu

*Irk, devlet, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefrete dayalı ayrımcılığı suç saymıştır.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑