Sömürgecilik

Published on Kasım 28th, 2020

0

Tahir Elçi 5. yılında katledildiği yerde anıldı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 5. yılında anıldı. Katledildiği yerde O’nu anan meslektaşları, 5 yıldır ülkede yaşanan adaletsizliğe, saldırı ve baskılara dikkat çekti, “Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 5. yılında, katledildiği yer alan Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. 

Diyarbakır Barosu’nun çağrısı ile pandemi nedeniyle temsili olarak yapılan anma için kitle Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı. Anmaya, Türkan Elçi, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve yöneticileri, ÖHD Eşbaşkanı Bünyamin Şeker, İHD, Diyarbakır Tabip Odası, TMMOB ve KESK, Urfa, Van, Şırnak barosundan temsilcilerin olduğu çok sayıda kişi katıldı. 

Kitle, Elçi’nin fotoğrafının olduğu Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart arkasında, Elazığ ve Gazi caddelerinden Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’nin önüne yürüdü. Polis ablukası altında yapılan yürüyüşte “Tahir Elçi ölümsüzdür” ve “Hepimiz Tahir Elçi’yiz” dövizleri taşındı. 

‘ELÇİ’NİN FAİLLERİNİ ARIYORUZ’
Dört Ayaklı Minare’nin önünde, Elçi’nin anısına Ahmet Kaya’nın Diyarbakır Türküsü çalındı.

Burada açıklama yapan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan Tahir Elçi’nin faillerini arıyoruz.  218 hafta boyunca Diyarbakır Adliyesi önündeki adalet arayışımıza, dava açıldıktan sonra ara verdik. Bundan sonra gerçeği arayış çabalarımızı, mahkeme salonlarında sürdürmeye karar verdik. Ancak yapılan ilk duruşma gösterdi ki, soruşturma sürecindeki cezasızlık politikası aynı şekilde mahkemeye de sirayet etmiş durumda. Diyarbakır Barosu, meslektaşlarımızın da destek ve dayanışmasıyla bu cezasızlık politikasına, gerçeği perdeleme çabasına karşı mücadele etmeye devam edecektir” dedi.

‘TAHİR ELÇİ’NİN ARDINDAN NE DEĞİŞTİ?’
Aydın, şunları söyledi: “Tahir Elçi’nin aramızdan koparılışından sonra ne değişti derseniz, ‘şark cephesinde değişen bir şey yok.’ Toplum olarak hapsedilmeye çalışıldığımız karanlık, daha da zifirileşti. Bu ülkede artık hiçbir yurttaşın hukuk güvenliği yok. Seksen milyon insan olağan şüpheli, her sabah kırılan ya da çalınan kapılar, gözaltına alınan onlarca kişi haberiyle güne başlamak rutin bir hale geldi. İşkence, yasadışı öldürmeler, kadın cinayetleri, çocuk istismarları, çevre katliamları konusunda yargının sağır edici sessizliğine tanıklık ediyoruz.”

‘KÜRT SORUNU GÜVENLİK BÜROKRASİSİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA’
Kürt sorunun çözümü konusunda Elçi’nin bıraktığı noktanın çok gerisinde olduklarını ifade eden Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mesele tümüyle güvenlik bürokrasisine terk edilmiş durumda. Çözümsüzlük politikası, can almaya ve can yakmaya devam ediyor. İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ağır bir tehdit altında. Binlerce insan sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından fikirlerini paylaştıkları için soruşturma ve kovuşturma tehdidi altında. Aynı şekilde meslek etiğine uygun bir şekilde görevlerini yapan onlarca gazeteci hapiste. Hapishaneler; fikirlerinden dolayı tutuklanan siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler için kalıcı bir ikametgaha dönüşmüş durumda. Her yıl tedavisi yapılmayan onlarca hasta mahpusun cenazeleri çıkıyor cezaevlerinden.”

‘AMA GÖZÜN ARKADAŞ KALMASIN SEVGİLİ BAŞKAN…’
Aydın, avukatlık mesleğine yönelik saldırıların da artarak sürdüğünü vurgulayarak, çok sayıda avukatın mesleklerini yaptıkları için gözaltına alındığını, tutuklandığını ve cezalandırıldığını söyledi. Aydın, Tahir Elçi’ye seslendi: “Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan, binlerce meslektaşın senin bıraktığın yerden kararlılıkla adalet ve insan hakları mücadelesini sürdürmektedir. İşte senden sonra memleketin pürmelali böyle Sevgili Başkan. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz. Düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından, Elçi’nin katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑