Makaleler

Published on Mayıs 6th, 2022

0

Tabureye tekmeyi vurmak… | Hüseyin Y.


O mirası yaratmak zor, onu yemek ise hep kolay olmuştur. Tabureye tekmeyi vurmak zor, lakin, miras yemek kolaydır!.. O değerleri yaratmak, o bırakılan mirasa sahip olmak kuşkusuz kolay olmadı. Onun İçin onlar en genç çağda ve yaşta canları ile onu ortaya koydular.

Velakin onlar, öncesi TKP‘nin  reformist, düzen hayranı işbirlikçi ve teslimiyetçi zihniyeti red ettiler. Ve Deniz’ler onların tersine yürekli duruşu ile bedenlerini ortaya koyarak iktidar olmak için devrimci bir duruş ile bayrak açtılar.

Onlar, o tarih öncesi köpeklerin havlamalarına asla aldırış etmeden yola koyuldular.

Kimi, dağ başlarında düştü, kimi, işkencede ser verdi sır vermeden sonsuzluğa yürüdü, kimisi de korkusuzca ipse ip diyerek 6 Mayıs sabahı üç yürek tek yürek olarak dara yürüdüler.

Evet; 50 yıl önce bugün o yürekli duruşu ile tarihe tarifsiz bir duruşu ortaya koyan Türkiye halklarının bu onurlu ve yürekli duruşu ile tarihimize onlar onurlu ve kararlı bir yol gösterdiler.

Bir Kürt’tü, biri Türk’tü, bir Laz’dı, biri Alevi, ötekisi suni idi. Ama onların idealleri ML ışığında sermayeye karşı sınıfın kurtuluşu ve halkların özgürlüğü dediler. Dara durunca yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği, yaşasın ML yüce ideolojisi, kahrolsun faşizm, kahrolsun Emperyalizm diyerek yürüdüler.

Bugün hala gerçekleşmeyen o kardeşlik! içimizi acıtıyor olsada onların kuşku götürmez kardeşliğine inanarak bu konuya bir nokta koyarak keseyim.

Velakin, eksikliklerine yetersizliklerine ve gencecik yaşları ile ortaya çıktıkları süreçte siyasal çizgileri ile ve girdikleri yolda dönmeden, ölümden de korkmadan göz kırpmadan boyun eğmeden dik ve yüreklice yürüdüler gidişleri yolda.

Onları yaşar kılan da budur!

İşte bugün onların o korkusuz yürüyüşlerinin yaşamlarına dur denmiş olsada onlar bedenleri ile bugün aramızda olmamış olsada, onların o korkusuz duruşları ile ortaya koymuş oldukları o duruşları ile bugün milyonların yüreklerinde  yaşıyor ve onlara olan o sevgisi ile gelecek yüz yıla dekte yaşamaya devam edecekler.

Onların canları ile bıraktıkları miras, ne yazıkki biz onların ardıyız, biz onların yoldaşıyız, biz bu mirasın sahibiyiz, bizden başkasının o mirasa sahip çıkmaz diyen bir çok kesimin yanında o gün o kirli ellerini kaldıran CHP’nin bile utanmadan sıkılmadan hala bir özür bile dilemeden onlarda bugün kalkmış toplumun yüzüne baka bala onları anıyoruz diyebiliyor!

Bir çok yol düşkünleri de onları dinliyor.

Şu an halk TV’de canlı bir yayında Sarp KURAY hala onları asan o Kemal’in askeri olduğunu onunla bir sorunlarının olmadığını arsız arsız anlatan ayakkabı bağlarından biri olarak boy gösteriyor.

Ki bu vesile ilede o gizli kimliğini itiraf etmiştir!

Bil fiil bunların tümüde, ne yazıkki o mirası sadece sömürdükleri ve o mirası ile beslenmek için onu harcadıklarını gördük!

Umar ve dilerim ki; 6 Mayıs yeni dönemde onların devrim ve sosyalizm için iktidar hedefi ile yeniden o ruha sahip onurlu bir duruş ile ayağa kalkarak Denizlerin bıraktıkları devrimci mirasın ışığında reformlar için değil, her şey devrim ve sosyalizm için der.

Ve dönek miras yiyenlere ve tarihi ters yüz edenlere dur der. 

Süpürüp çöplüğe atar.

50 yıldır bitmeyen o çığlık ve ortaya koyulan o tarihi bedel için dövüşen ve ULUCANLARDA sonsuzluğa biz ölüme böyle gideriz diyen ve düşenlere AŞK olsun.

Aşk olsun size.

Anılarına sonsuz SAYGIYLA.

Hüseyin y

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑