İnsan Hakları

Published on Ocak 24th, 2021

0

Stuttgart’ta Gökhan nerede, Albayrak ve Şahin serbest bırakılsın eylemi

Almanya’nın Stuttgart şehrinde AvEG-Kon’un çağrısıyla AGİF ve SKB üyeleri, Yunanistan devletinin 17 Kasım 2020’de mültecilere yardım ettikleri için tutukladığı Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin’in serbest bırakılma ve gözaltında kaybedilmek istenen Gökhan Güneş için  miting düzenledi.

Avrupa Demokrat (Stuttgart)

AGİF temsilcisi tarafından okunan açıklamada, “Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin yoldaşlarımız, Yunanıstan’ın Midilli adasında iki politik mülteciye yardım ettikleri için darp edilip çıplak aramaya maruz bırakılmıştır. Yoldaşlarımız demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütten iki sosyalisttir.” denildi.

Yunan devletinin, mültecileri toplama kamplarına adeta tıkayarak insanlık dışı koşullar ile yüz yüze bırakmaları yetmiyormuş gibi, siyasi mültecilere yasadışı şiddet uygulayarak iade etme/ geri atma politikalarıyla mülteci düşmanlığını göz önüne serdiği belirtilen konuşmada,   “Burdan Yunan devletine sesleniyoruz, mülteci düşmanı politiklarınızdan vazgeçin, yoldaşlarımızı derhal serbest bırakın. Mülteciler ile dayanışmak suç değildir” diye belirtildi.

GÖKHAN GÜNEŞ NEREDE?

Demokratik Kürt Toplum Merkezi, TJK-E, Alınteri, Partizan, Die Linke adayı Aynur Karlıklı’nın da  destek verdiği eylem, “Gökhan Güneş nerede“  açıklamasıyla  devam etti.

AvEG-Kon adına yapılan açıklamada  “Faşist saray rejimi daha geçen hafta 47 yoldaşımızı gözaltına alarak, 5’ni tutuklayarak 5’ine de ev hapisi verdi. Gözaltı, tutuklama, ajanlaştırma ve kaybetme politikalarıyla devrimciler, sosyalistler susturulmaya, sindirilmeye çalışılıyor. Bunun en son örneği yoldaşımız Gökhan Güneş oldu. Yoldaşımız 3 gün önce otobüsten inerken zorla beyaz bir arabaya bindirilip kaçırıldı.” denildi.

GÖKHAN GÜNEŞ YOLDAŞIMIZI KAYBETMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ!

AvEG-Kon açıklamasında, Kamera kayıtlarının bunu belgelemesine rağmen halen polis tarafından bir işlem yapılmadığı belirtilerek, “çünkü bizlerin de çok iyi bildiği gibi yoldaşımız onların elinde ve kaybedilmek isteniliyor. Bizler de Avrupada yaşayan devrimci ve sosyalistler olarak buradan faşist Erdoğan rejimine sesleniyoruz, yoldaşımızı kaybetmenize izin vermeyeceğiz.” diye kaydedildi.

Açıklamada son olarak, Avrupa’da yaşayan tüm duyarlı devrimci kurum ve demokratlara çağrımızdır, devrimci dayanışma içinde olalım, faiili mechul kaybetmelere karşı ortak mücadeleyi yükseltelim, faşizmi yıkalım.” çağrısı yapıldı.

Eylem yoğun polis ablukası altında gerçekleştirildi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezinin tutsaklarla dayanışma eyleminin ardından AvEG- Kon’un eylemine katılım sağlamak istedi.  Ancak polis, “onlar Türk” diyerek eyleme katılmalarını engellemek istedi. Ama polisin provokatif tutumu, Demokratik Kürt Toplum Merkezinin ve AvEG-Kon’un birlikte müdahalesiyle boşa çıkarıldı ve teşhir edildi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde sık sık “politik tutsaklara özgürlük”, “Gökhan Güneş nerede”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑