İnsan Hakları

Published on Mayıs 26th, 2022

0

Stammheim Cezaevindeki Kürt siyasi tutsaklarla dayanışma eylemi

Stuttgart-Stammheim F Tipi Hapishanesi önünde, Kürt siyasi tutsaklarla dayanışma amacıyla gösteri düzenlendi.

Gül Güzel (Stuttgart)

Almanya’nın genelinde şu an çeşitli cezaevlerinde olmak üzere, terörle mücadele yasasının 129/b-a maddesi çerçevesinde 10 Kürt siyasi tutuklu bulunuyor. Cezaevlerindeki bu siyasi tutsaklara yapılan uygulamalar ise, Türkiye’deki siyasi tutsaklara uygulananları aratmayacak durumda. Bu tutumun bir örneği Stuttgart/Stammheim hapishanesinde bulunan 2 siyasi tutsağa uygulanan Kürtçe televizyon izleme yasağı ile gündeme geldi.

Stuttgart-Stammheim’deki F Tipi hapishanesi, Alman devletinin Kürt siyasi tutsaklara adeta Erdoğan’ı memnun etmek istercesine zulmetmeyi temsil ediyor. Kürt siyasi aktivistler, sadece siyasi çalışmalarından dolayı 129b/a maddesiyle mahkum ediliyorlar. Bölge Yüksek Mahkemesinde şu anda iki Kürt siyasi tutsağın devam eden davaları sürüyor. Duruşmaları şu an devam edenlerden biri Merdan K. biri de Mazlum D.

Merdan K. 22 yaşında ve 20 Eylül 2021’den beri Almanya’nın Stuttgart/Stammheim F Tipi hapishanesinde tutuklu bulunuyor. PKK’nin gençlik kadrosu olarak siyasi hareketliliğiyle suçlanıyor. Mazlum D. ise, Heilbronn ‘da örgütsel bir sorumluluğu olduğu iddiası ile yine PKK’yi desteklemekle suçlanıyor.

Şu ana kadar devam eden duruşmalarda her iki tutuklu hakkında bireysel suçlar kanıtlanmadı, ancak gösteriler ve eğitim etkinlikleri düzenlemek gibi siyasi olarak aktif kişiler için yasal ve normal olan faaliyetlerden dolayı mahkumiyetleri sürüyor.

Yasaklaara karşı protesto açlık grevi

İki siyasi tutuklu için yapılan gereksiz suçlama, baskı ve tutuklanarak cezaevinde tutuluyor olmalarıyla yetinilmiyor. Kürtçe yayın yapan STERK TV ile MEDYA TV gibi kanalların izleme yasağı, gönderilen kitap ve gazetelerin verilmemesi, internet kullanımı yasağı ile kişinin tüm haber alma hakkı ihlal edildi. Bu adaletsiz siyasi tutumla Kürt siyasetçilerine ceza içinde ceza uygulandı. Gerekçe olarak bu durum, “güvenlik riski” ile savunuldu. Kendilerine uygulanan bu yasağı protesto etmek için her iki Kürt siyasi tutuklu ise, 16 Mayısta açlık grevine başladılar. Cezaevi idaresi ve tutsak savunma vekilleri arasında yapılan görüşmeler sonrası alınan kararla bu yasaklar kaldırıldı ve tutsaklar 23 Mayıs günü açlık grevine son verdiler.

Siyasi tutsaklarla dayanışma eylemi

Her iki siyasi tutsağa uygulanan siyasi tavırlı yasağı ve bu yüzden açlık grevinde bulunan Merdan K. ve Mazlum D. ile dayanışma çağrısında bulunan sivil toplum örgütlerinden RISEUP ROJAVA, Navenda Civaka Demokratik Kurd Stuttgart, Rote Hilfe Stuttgart, OTKM yaptıkları ortak çağrı ile Stammheim F Tipi Hapishanesi önünde miting eylemi düzenlediler.

Saat 12.15 – 13.15 arası Eyalet Yüksek Mahkeme binası önünde yapılan eylemde açılan pankartlar, yapılan konuşma ve sloganlarla Siyasi Tutsaklara Özgürlük talep edilerek, 129b/a maddesinin kaldırılması talep edildi. Yapılan müzik ve sloganlar eşliğinde zaman zaman halaya duran gençler,’’Biji Berxwedana Zindanan, Bütün siyasi tutsaklara özgürlük!’’ sloganlarını tekrarladılar. Eylem sonrası yine dava salonundaki duruşmada yerlerini alan gençler, Merdan K’nın, 12 Haziran günü, saat 09.15’de görülecek olan bir sonraki duruşmasında da kendisine destek vermek için mahkeme önünde olacaklarını duyurdular.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑