Asya

Published on Nisan 9th, 2022

0

Sri Lanka halkı direnişe devam ediyor

Sri Lanka halkı derinleşen ekonomik krize karşı sokakları doldurmaya devam etti. Halk, polis saldırılarını ve hükümetin engelleme çabalarını barikatları yıkarak yanıtladı.

Sri Lanka’da halk artan enflasyona karşı sokaklara dökülmeye devam ediyor. Başkent Colombo ve çevre kentleri eylem alanına çeviren halk, günlerdir hükümetin bütün engelleme çabalarına karşı direnişi sürdürüyor.

Sri Lanka hükümetinin ekonomi politikalarını eleştiren halk, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ve hükümetin önemli pozisyonlarındaki Rajapaksa ailesinin iktidardan çekilmesini istiyor. Derinleşen ekonomik krize isyan eden halk, kesintisiz bir şekilde ülkede meydanları doldurmaya devam ediyor. Colombo’da bulunan parlamento binasının önünde toplanan binlerce kişi, polisin biber gazı ve tazyikli suyla yaptığı saldırılara barikatları yıkarak cevap verdi.

Son yılların zirvesi olan yüzde 18.7’ye yükselen enflasyonla birlikte, Sri Lanka halkı gıda, akaryakıt, ilaç ve enerjiye erişmekte büyük güçlükler yaşamaya başladı. Ülkenin pek çok noktasında market rafları boşalırken, petrol istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu. Hükümet, dış borçlanmaların artmasıyla beraber temel ihtiyaç malzemelerinde azalan stokların yerini dolduramazken, ülkedeki doktorlar birliği derhal yeni ilaç ve medikal malzeme stokları sağlanmazsa ülkede ciddi bir sağlık krizi oluşacağını söyledi.

Ana muhalefet partisi Samagi Jana Balawegaya (SJB), 26 bakanın istifasından sonra tekrar kurulmaya çalışılan kabineye güven oyu vermeyeceğini açıklayarak, Gotabaya Rajapaksa ve ailesinin mahkeme önünde yargılanması gerektiğini ifade etti.

(Etha)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑