Duyuru

Published on Eylül 28th, 2021

0

Söyleşiye çağrı: “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı – Dersim’i savunuyoruz”

Bu pazar Ulm TKM’de düzenlenecek olan söyleşiye konuşmacı olarak eski HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer gelecek.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

            3 Ekim Pazar günü Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm’da “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı – Dersim’i savunuyoruz” başlığıyla söyleşi düzenlenecek. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Nursel Aydoğan ve Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer’in konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü TKM üyesi ve HDP aktivisti Ayşegül Şenol yapacak.

            Panelin ana başlığını “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı Dersim’i savunuyoruz” olarak belirleyen TKM yönetimi “Dersim’in dünü, bugünü, geleceğini konuşacağız” açıklamasında bulundu. Tarihten günümüze Dersim’de yaşanan soykırım, katliam, asimilasyon ve her türlü baskının en ağı biçimde sürdüğünü belirten Şenol, “Tüm bunlara günümüzde de devam eden doğa katliamları ve orman yangınlarını ayrıca ekleniyor” açıklamasında bulundu. “Elbette Dersim’e yönelik bu baskı ve asimilasyon politikaları bölgede gelişen gelişen faşizan politikalardan bağımsız değildir” açıklamsını sürekli yapan Hülya Yer’e göre Dersim’e yönelik politikalar Osmanlı’dan günümüze iki kat daha fazla olmuştur. Çünkü Yer’e göre Dersim’in diz çökmeyen direniş iradesi, Alevi ve Kürt kimliği burada başat rol oynamaktadır.

Yine vekilliği zorla düşürülen, bir direniş örneği Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da Dersim’in yanı sıra Türkiye ve genel olarak bölgedeki son durumu aktaracak. HDP üzerindeki ağır baskılara ve diğer birçok önemli konuya da değinecek olan Aydoğan, dün açıklanan ve gündeme oturan HDP’nin yol haritası da olan, 11 ilkeden oluşan “Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu”nu da söyleşide detaylı olarak anlatacak.

            Bu pazar günü, Blechstr. 1, 89073 Ulm adresinde bulunan TKM’de gerçekleştirilecek olan panel, saat 14.00’te başlayacak.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑