Kitap

Published on Temmuz 27th, 2022

0

Sosyalist politikacıyla kitap tanıtımı ve söyleşi

Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya MLPD Merkez Komite Üyesi ve Basın Sözcüsü Avukat Peter Weispfenning konuşmacı olarak geldi. Toplantıda, savaştan emperyalist saldırganlığa, ekonomik krizden sağlığa kadar bir konuya değinildi.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Almanya Marksist-Leninist Parti (MLPD) eski başkanlarından ve şimdi de partinin yayın organı “Revolutionärer Weg” (Devrimci Yol) yayın kurulu başkanlığını yürüten Stefan Engel tarafından kaleme aldığı kitaplardan “Die Krise der bürgerlichen Ideologie und des Opportunismus” (Krizler – Burjuva ideolojisi ve oportünizm) adlı kitabın tanıtımı yapıldı. Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm derneğinde yapılan kahvaltı ve sonrası söyleşi oldukça verimli geçti. Toplantı açılışı yapan MLPD Ulm aktivistlerinden Gerhard Schönfeld’in açılış konuşmasından sonra söyleşiye geçildi.

Aynı zamanda MLPD eyalet başkanı olan Julia Scheller’in karonavirüse yakalanması nedeniyle onun yerine, partinin merkez komite basın sözcüsü Avukat Peter Weispfenning konuşmacı olarak geldi. Gelsenkirchen şehrinden gelen yılların donanımlı sosyalist politikacısı Weispfennig, kitabın yanı sıra, kitaptaki tartışma konularıyla bağlantılı olarak gündeme ilişkin bir çok konuya değindi.

“Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin tavrımız ne olmalı?” sorununa değinen Marksist-Leninist  politikacı, yerelde de “Neu-Ulm’daki Evobus’ta toplu işten çıkarmalara nasıl tepki verilmesi gerekir?” sorusuna da açıklık getirdi.

Peter Weispfenning, sadece Ukrayna değil, tüm savaşlara karşı aktif tutum alınması gerektiğini belirtirken, “Savaşların baş sorumlusu emperyalizmdir” dedi. Savaşı durduracak gerçek gücün işçi sınıfı ve tüm ezilenlerin olduğunu altını çizen Weispfennig, konuşmasında reformist, revizyonist ve oportünist yaklaşımların eleştirilmesi ve geçit verilmemesi gerektiğini belirtti.

Weispfennig, kısa aradan sonra, değerlendirme ve soruları tek tek yanıtladı.

Tags: , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑