Çocuk

Published on Eylül 14th, 2022

0

Somali’de 500 bin çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya

UNICEF, WFP ve FAO, kuraklık ve gıda krizinin yaşandığı Somali’de “felaket boyutundaki açlık seviyelerinin” 513 binden fazla çocuğu ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Somali’de etkili olan kuraklık ve gıda krizine ilişkin dün (13 Eylül) bir açıklama yaptı.

Buna göre, “Somali’de felaket boyutuna varan açlık seviyeleri, 513 binden fazla çocuğu ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktı.”

Örgütlerin açıklamasına göre, bu sayı, Somali’de gıda krizinin yaşandığı 2011 yılı ile karşılaştırıldığında, açlık sebebiyle ölüm riskiyle karşı karşıya olan çocuk sayısının 173 bin arttığı anlamına geliyor.

Konuyla ilgili basına açıklama yapan UNICEF Sözcüsü James Elder, ülkedeki gıda krizini, “bu yüzyıl görmediğimiz bir kabus” olarak tanımladı.

FAO’ya göre, eğer önlem alınmazsa “önümüzdeki birkaç hafta içinde Somali’de kıtlık yaşanacak.” Örgütün paylaştığı bilgilere göre, Somali’nin yüzde 80’i şiddetli kuraklık ile mücadele ediyor.

Ülkede kuraklıkla bağlantılı ölümlerin yaşandığını kaydeden FAO, erişimin zor olduğu kırsal bölgelerde kuraklık sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının çok daha yüksek olabileceğini belirtti.

FAO, Somali’de yaklaşık 6,7 milyon kişinin Ekim-Aralık 2022 döneminde yüksek seviyelerde akut gıda güvencesizliği yaşayabileceğini tahmin ediyor.

Somali hükümeti, etkisini artıran kuraklık ve açlık riski karşısında 23 Kasım 2021’de ülke genelinde “acil durum” ilan etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Somali’deki insani kriz için uluslararası topluma acil yardım çağrısı yapmıştı.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑