Kadın

Published on Ocak 24th, 2022

0

SKB: Sezen Aksu ve Sedef Kabaş yalnız değildir!

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), yaptığı açıklamayla Sezen Aksu ve Sedef Kabaş ile dayanışma içerisinde olduğunu ilan etti.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

SKB tarafından yapılan açıklama şöyle:

Kadın Dayanışmasıyla, Sezen Aksu ve Sedef Kabaş Yalnız Değildir!

Yıllardır en güzel şarkılarıyla, ezgileriyle dinlediğimiz sanatçı Sezen Aksu’ya dönük Türkiye’de başlayan linç girişimine gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesi ile tutuklanması eklendi.

Türkiye’de AKP-MHP faşist iktidarı, 20 yıldır sürdürdükleri saltanat sarsılmaya başlayınca daha fazla ayakta kalabilmek için şeriatçı, cihatçı, tarikatçı, paramiliter, gerici, linççi, faşist tüm gruplarını sokağa dökmek için çeşitli planlar, senaryolar hazırladılar. Son 7 yıldır bu planların devrede olduğunu ve bugünde Sezen Aksu’ya yönelik saldırılarla devam ettiğini görüyoruz.

Faşist diktatörlük işsizlik, yoksulluk, açlık, ekonomik kriz, kadına yönelik şiddet, Kürt sorunu gibi konularda halkların beklentisine yanıt olamadı. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin, Lgbti+’ların, Kürt halkının en demokratik taleplerini çözmedi. Tam tersine son 7 yıldır bombalamalarla, katliamlar, işkence, baskı, gözaltı, tutuklama terörü ve linçlerle sokakları iç savaş görüntüsüne boğdu.

Faşist rejim toplumu korkutarak, gerici saflaştırmalara yönelerek, politik islamcı  bir çizgiden kadınların, gençlerin yaşam tarzına müdahale ederek zor yoluyla hizaya getirmeye çalışıyor.

Sezen Aksu’nun 7 yıl önce söylediği bir şarkıda yer alan şu sözler “Binmişiz bir alamate, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Ademe” sözlerinin, 7 yıl sonra  AKP-MHP iktidarının beslediği, sokağa saldığı şeriatçı, gerici gruplarca gündemleştirilmesi, Sezen Aksu’nun hedef gösterilmesi linç girişimlerinin iktidarca önceden tezgahlandığını gösteriyor. Diktatör Erdoğan’ın “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimiz” diyerek Sezen Aksu şahsında, bir çok sanatçıya, aydına, muhalif ve mücadele edenlere dönük linç tehditi olduğunu biliyoruz. Bu tehtidlere ülkemizdeki sanatçılara, kadınlara, halklarımıza dönük yapılacak şiddet ve linç girişimlerine izin vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan için söylediği “Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz, o saray ahır olur” eleştirisi üzerine tutuklanmasını fikir özgürlüğüne tahammülsüzlük olarak görüyor, şiddetten beslenen Erdoğan ve faşist iktidarına söylenen bu söz az bile söylenmiştir diyoruz.

Önümüzdeki dönem çok daha karanlık günlere doğru götürülmeye çalışılan Türkiye ve Kürdistan’da, kadınlara dönük yapılan her türlü saldırıya karşı Avrupa’da sessiz kalmayacağız. Karanlığın aydınlığa kavuşturulması için kadınların her türlü isyanlarının yanında olacağız.

Yaşasın kadın dayanışması!

Sezen Aksu Yalnız değildir!

Sedef Kabaş yalnız değildir!

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑