Açıklama

Published on Ocak 10th, 2022

0

SKB: 103. Yılında Rosa Luxemburgu’un yolundan kadın devrimine!

Avrupa’da, Türkiye/Kürdistan’da, dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddetin, kadın kırımlarının arttığı bu dönemde Rosa Luxemburgu anmak şimdi daha anlamlı.

Devrim ve sosyalizm hedefinden kopmayan, kadınları kölelik zincirlerini kırmaya çağıran Rosa Luxemburg bugünkü kadın mücadelesinin alt yapısını oluşturmuş oldu.

1904 ile 1906 yılları arasında siyasi faaliyetleri ve sosyalist görüşleri nedeniyle bir çok kez hapse girerek bedeller ödedi. Aldığı hapis cezaları onu yıldırmadı, mücadeledeki faaliyetlerine kararlıca devam etti. SPD’nin eğitim merkezlerinde politik ekonomiyi ve Marksizmi anlatarak Marksizme bağlı kaldı.

1910 yılında Danimarkanın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin ile birlikte 8 Mart’ın uluslararası eylem günü olması için tarihi bir adım attı. 1857’de New Yorkta daha iyi çalışma koşulları için başlayan direnişte fabrikada çıkan yangın sonucunda hayatını kaybeden 120 kadının anısına 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmasında Roza Lüksenbug’un çabasını unutmayacağız. O mücadelede dik durdu, kendi kişisel çıkarları için değil toplumun, ezilenlerin, işçi ve emekçilerin çıkarlarına göre yaşadı. Roza Lüksenburg o dönemin zorlu baskıcı, erkek egemen Alman hükümeti tarafından vahşi bir şekilde 15 Ocak 1919 yılında Berlin’de Karl Laibnht ile birlikte katledildi.

Şileden, Rojavaya, Türkiye, Kürdistan’dan Polonyaya kadınlar enternasyonal mücadeleyi Rozaların yolundan yürüyerek büyütüyor. Kadınlar, kapitalizmi, faşizmi, erkek egemen sistemi, erk zihniyeti küçülte küçülte mücadeleyi kadın devrimi, sosyalizm hedefiyle büyütüyorlar.

Rosa Luxemburg, bizi enternasyonal mücadeleye, sınıf dayanışmasına, kadın dayanışmasına çağırıyor.

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği olarak işçi kadınları, ev emekçisi kadınları, genç kadınları, LGBTİ+’ları Roza Lüksenburg’u sahiplenmeye, zincirlerini kırmaya, özsavunmaya, kadının kurtuluşu, özgürlüğü içün kadın devrimine çağrıyoruz.

Roza Lüksenburg Yaşıyor, Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!

                    Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑