Kürdistan

Published on Mart 17th, 2022

0

Şerafettin Kaya Muş’ta toprağa verildi

KÜRT SİYASETİNİN KAYBI – Almanya’da hayatını kaybeden Kürt hukukçu ve siyasetçi Avukat Şerafettin Kaya, Muş’ta toprağa verildi. Kaya 12 Mart’ta vekilliğini yaptığı Kürt gençlerle 12 Eylülde Diyarbakır’da cezaevi zulmünü yaşamış; hukukçu olarak işkencelerin açığa çıkarılmasında önemli rol oynamıştı.

Kürt siyasi hareketinin saygın şahsiyetlerinden avukat Şerafettin Kaya’nın cenazesi, aramızdan ayrıldığı Almanya’dan doğum yeri Muş’a getirilerek toprağa verildi.

Kaya’nın cenazesine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Şevin Çoşkun, Bitlis milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, HDP Muş il örgütü, Muş barosu avukatları ve aile yakınları katıldı.

TIKLAYIN- “Hukukçuluğundan utanabilen” avukat: Şerafettin Kaya
Orhan Gazi Ertekin

Şerafettin Kaya 

Muş’un Varto ilçesinde 1 Aralık 1933’te dünyaya gelen Kaya, ilk öğrenimini Muş’ta gördü. 1951’de Erzurum Öğretmen okulundan mezun olmasının ardından bir süre öğretmenlik yaptı. 1962’de Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra , avukatlığa başladı.12 Mart 1971 askeri muhtırasından sonra birçok siyasi tutuklunun davasını takip etti, savunmalarını yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gözaltına alınarak işkencelere uğratıldı. Kürtlerin yargılandıkları davaların  hem sanığı, hem vekillerinden biri olarak tanındı. Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde yaşanan insanlık dışı uygulamaların  mağduru olduğu kadar bir hukukçu olarak tişkenceleri takip ve deşifre etti. “Diyarbakır’da İşkence” başlıklı bir de kitap yazdı. Kaya, Türkiye’den 1990’larda çıkarak Almanya’ya gitti ve hayatının sonuna kadar orada yaşadı. (Bianet – AEK)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑