Türkiye

Published on Mayıs 24th, 2022

0

Şenyaşar Ailesi’ne ve Boğaziçi Direnişi’ne insan hakları ödülü

Faşistler tarafından öldürülen TTB Merkez Konseyi Üyesi Sevinç Özgüner adına verilen “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü” bu yıl Şenyaşar Ailesi ve Boğaziçi Direnişi Bileşenleri’ne verildi.

İstanbul Tabip Odası (İTO), 23 Mayıs 1980’de İstanbul’daki evinde faşistler tarafından öldürülen diş hekimi Sevinç Özgüner anısına her yıl düzenlediği “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödül ve Anma Töreni”nin 32.’sini Cağaloğlu’nda bulunan binasında gerçekleştirdi.

Adalet Nöbeti

Ödül töreni öldürülen ve Covid-19 nedeniyle ölen sağlıkçılara saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmasından sonra Şenyaşar Ailesi’nin “Adalet Nöbeti”ne dair görüntüler ve Boğaziçi Direnişi eylemlerini anlatan fotoğraflarla sinevizyon gösterimi yapıldı.

Şenyaşar Ailesi’ne ödülünü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı verdi. Boğaziçi Direnişi Bileşenleri adına Prof. Lale Akarun’a takdim edilen ödül ise İTO Başkanı Nergis Erdoğan tarafından verildi.

“Umudun yolunu açan”

İTO Başkanı Nergis Erdoğan ödül sahiplerini tebrik ederek şöyle dedi:

“Hastaneler, en güvenli olması gereken yerlerden biri ama Şenyaşar Ailesi’nin bireyleri burada katledildi. Bu saldırı aynı zamanda hekimlere yapılmıştır. Bu saldırılar karşısında hekim örgütlerinin sessiz kalması düşünülemez. Umudun yolunu açan Şenyaşar Ailesi’nin ve Boğaziçi’nin hak arayış mücadeleleri her mecrada sürdürüyor. Bu mücadelede onların yanlarındayız.”

“Adalet istiyorum”

Ödülü aldıktan sonra konuşan Emine Şenyaşar şunları vurguladı:

“Oğlum Fadıl serbest bırakılana kadar adliye önünden gitmeyeceğim. Adalet istiyorum; ama adalet yok. Oğlumu çok dövdüler. Biz artık yorulduk. Adliyenin önüne gidiyorum beni gözaltına alıyorlar, oğlumu dövüyorlar; ama oğlum serbest bırakılana kadar mücadele edeceğim.”

Boğaziçi Direnişi Bileşenleri adına ödülü alan Prof Dr. Lale Akarun ise Şenyaşar Ailesi’nin mücadelesi ile Boğaziçi Direnişi’nin ortak yanının adaletten vazgeçmemek olduğunu söyledi.

Ödül törenine Emine Şenyaşar, Ferit Şenyaşar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü, HDP milletvekili Züleyha Gülüm, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Emek Partisi (EMEP), İnsan Hakları Derneği (İHD), İSTANBUL Diş Bekimler Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Cumartesi İnsanları’ndan Maside Ocak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl yönetimi, Halkevleri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Eğitim-Sen katıldı.

(Bianet)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑