Güncel

Published on Ekim 1st, 2022

0

Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin Avrupa’da birçok kentte anıldı

Rojava’da bir görev kapsamında, suikast saldırısında katledilen MLKP savaşçıları Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin birçok kentte anıldı, mücadelesine bağlılık sözü verildi.

Rojava’da Türk devleti tarafından katledilen MLKP savaşçıları Şenol Sağaltıcı (Halil Okan Boyuneğmez) ve Ümit Tekin (Çirûsk Azad) birçok kentte anıldı.

BERLİN
Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan anma saygı duruşu ile başladı.

Anmada MLKP adına yapılan konuşmada, sömürgeci faşist Türk devletinin her alanda komünistlere, devrimcilere, Kürtlere saldırdığını, ancak mücadeleyi önleyemediğini vurgulandı, Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin’in ideallerinin mutlaka gerçekleştirileceği belirtildi. Komünist savaşçılar Sağaltıcı ve Tekin’in yaşam ve mücadelelerini anlatan MLKP temsilcisi, komünistlerin onlardan öğrenerek, onların kararlılığını kuşanarak, daha güçlü mücadelelere girişeceklerini, MLKP’nin bunu her defasında gösterdiğini söyledi.

KGÖ adına yapılan konuşmada, komünist gençliğin onların takipçisi olduğu, bayraklarının devralındığı ve savaşımının yükseltilerek, Türkiye ve Kürdistan’ı özgürleştireceği, MLKP’nin yürüttüğü mücadelenin Avrupa’da da etkisini gösterdiği ifade edildi.

Anmada diğer genç komünistlerde söz alarak, ölümsüzleşen komünistleri andı, Sağaltıcı ve Tekin’in yaşamlarından ve mücadelelerinden etkilendiklerini, onlardan öğrenecek ve onlar gibi olmaya çalışacaklarını belirttiler.

Anma, “Yaşasın partimiz MLKP”, “Partinin yıldızı Komünist Gençlik Örgütü” ve “Partinin güneşi Komünist Kadın Örgütü” sloganlarıyla ve Kürtçe bir ezgiyle son buldu.

ULM
Almanya’nın Ulm kentinde MLKP savaşçıları Sağaltıcı ve Tekin anıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada MLKP Kürdistan’ın Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin için yayımladığı açıklama okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda, birleşik mücadelenin, Rojava’da, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemine değinilerek Avrupa’da bu görkemli direnişin daha fazla sahiplenilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Anmada Partizan adına yapılan konuşmada, ölümsüzleri andı.

Avrupa Demokrat Gazetesi’nden bir temsilci de, bilgi kirliliğine ve erken açıklamalar konusuna dikkat çekti. “Mersin eylemi”ne de değinen konuşmacı, Selahattin Demirtaş ve HDP’li yöneticilerin eylemi “provokatif” gören açıklamalarını eleştirdi.

PARİS
Fransa’nın başkenti Paris’te 16 Eylül günü Rojava’da suikast sonucu katledilen MLKP savaşçıları Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin için anma düzenlendi. MLKP Franda Komitesi tarafından organize edilen anma, ACTİT lokalinde gerçekleştirildi.

Başta komünist öncüler Şenol Sağaltıcı ve Ümit Tekin olmak üzere tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlayan anma, MLKP Merkez Komitesi’nin Sağaltıcı ve Tekin’in mücadele tarihleriyle birlikte, katledildikleri ana ilişkin yapmış olduğu açıklama okundu.

Ardından sinevizyon gösterimi yapıldı, MLKP/KKÖ temsilcisi tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmanasına Rojava’da ölümsüzleşen Sağaltıcı ve Tekin ile birlikte Ağrı’da ölümsüzleşen bir diğer MLKP savaşçısı Ulaş Alankuş’u anarak başlayan MLKP/KKÖ temsilcisi, faşist Türk devletinin Rojava devrimine ve bu devriminin savunulmasında en küçük tereddüt göstermeyen MLKP ve savaşçılarına dönük saldırılarına devam ettiğini belirtti.

Temsilci “Bir görev esnasında pusuya düşürülerek katledilen Şenol ve Ümit yoldaşlarımız, komünistlerle tanıştıkları ilk gençlik yıllarından itibaren adanmış birer devrimci olarak görevleriyle ilişki kurdular. Türkiye ve Kürdistan metropollerindeki mücadelede emekçilikleriyle öne çıkan yoldaşlar, Rojava devriminin savunulması, geliştirilmesi, sadece askeri alanda değil, aynı zamanda toplumsal alanda da geliştirilmesinde birer komünist öncü olarak görev omuzladılar. Şenol Sağaltıcı yoldaşın askeri alanda aldığı yaralar neticesinde sakatlanması ve gazi olmasına rağmen, tüm zorluklar karşısında kararlı duruşuyla ‘devrimin doktoru’ olması bunun somut örneğidir” dedi.

Konuşmasında sömürgeci faşist Türk devletinin başta Rojava olmak üzere her alanda işçi sınıfı ve emekçilere, ezilenlere dönük saldırganlığının alabildiğine arttığı günümüzde ezilenlerin özsavunma hakkını kullanmasına dönük geliştirilen siyasi saldırganlığa da değinen temsilci, “devrimimiz aynı zamanda silahlı olacak, faşizm ancak ve ancak örgütlü halkların silahlı direnişiyle yıkılabilir” dedi. MLKP/KKÖ temsilcisi “Geçtiğimiz günlerde Dikili’de gözaltına alınıp tutuklanan devrimci kadınların polis işkencesine karşı başeğmez tutumu, yine Mersin’deki eylemi gerçekleştiren gerillaların kadın oluşu kadın özgürleşmesinde gelinen noktayı göstermektedir. İran’da gerici molla rejimine karşı korkuyu yenerek sokakları kuşatan kadınlar, bir halk ayaklanmasına önderlik ediyor. Kadınlar komutanlaşıyor, kadınlar önderleşiyor” diye kaydetti.

MLKP/KKÖ temsilcisi konuşmasını noktalarken “Şehitlerimizin kızıllaşan alınlarından öpüyoruz. Onların hesabını MLKP olarak mutlaka ama mutlaka faşizme karşı verdiğimiz mücadeleyi zafere taşıyarak soracağız” dedi.

Ardından anmaya katılanlar duygu ve düşüncelerini ifade etti. İlk sözü alan ölüm orucu direniş gazisi Bedia Ergün “Ölümsüzleşen yoldaşları anıyorum. Faşist diktatörlüğe karşı daha kararlı bir mücadele için öne çıkalım” çağrısı yaptı. TKP/ML adına yapılan konuşmada ise “Duygulu anlar yaşıyoruz. Ama öfkemiz de büyük. Devrimci yoldaşlarımızın anısına sahip çıkacak, faşizme karşı mücadeleyi büyüteceğiz” dendi.
Anma etkinliği ölümsüzleşen komünist öncüler için söylenen marş ve ezgilerle son buldu. (ETHA, AD)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑