Makaleler

Published on Ekim 26th, 2021

0

Savaş tezkeresine ve emperyalist savaşlara hayır! | Hüseyin Y.

“Savaş tezkeresine hayır diyemeyenlerin de bu ülke halklarına verecekleri tek şey yine kan olacaktır”!..

Daha önce 6 ay, ondan sonra 1 senelik, şimdi de 2 yıllık uzatılmak istenen savaş tezkeresine hayır diyemeyenlerin asla hiç bir inandırıcılığı yoktur.

Neye hazırlık ve neden iki yıl?

Genelde bölge halklarına, özelde ise Kürt halkına karışı imha ve inkar savaşına yeni bir hazırlık boyutundaki hazırlıktır!

Bugün; Türkiye halklarının , işçi ve emekçilerin içinde oldukları ekonomik ve siyasal buhranın girdabında ezen ve yıllardır devam eden bu savaşın mil. gideri halklarımızın sırtına yıkıldı.

Bu vekalet ve direk içinde yer aldığı savaşın hiç bir getirisi olmamış bundan sonrada asla olmayacaktır.

Bugün bütün sivil toplum kurumları, partiler, sendikalar,  inanç kurumları ve duyarlı aydınların, sanatçıların ve yüreğinde savaşa ve katliamlara hayır diyenler artık daha da sesli konuşmalı!

Anaların göz yaşları akmasın, çocuklar yetim kalmasın, diyenlerin bugün daha gür sesi çıkmalı.

Yeni bir tezkere ile, yeniden insanların evinden ve yurdundan uzaklara sürülmesine bu bizim savaşımız değil, yeni mülteci akınlarına yol açacak savaş tezkeresine hayır de ve ses ol.

Meclisteki var olan Muhalefet bugün  bu anlamda önemli tarihi bir sınavla karşı karşıyadır!

Bu muhalefetin bugüne kadarki tutumlarını devam ettiklerinde ki, görünürde var olan iktidarın arkasında yine sıraya dizilecekleri bu sınavda yine sınıfta kalacakları ortada! 

Muhalefetin İYİ si hemen ilk açıklaması ile “eleştirilerimiz saklı kalmak şartıyla” diyerek evet diyecek olacağını açıkladı. Bu faşist partiden başkada bir tavır kuşkusuz beklenemezdi.

Bunların iyisi de , yenisi de, eskisi de tekçilikte hep beraber olanların, Kürt halkına karşı hep yanındayız diyecekleri ortada!

HDP dışında “muhalefet”! bütünlüklü tek sıra halinde arkada o yolda devam edecekleri ortada.

Bu anlamda büyük bir aymazlık, hiyanet ve dalalet içinde olacakları kesin.

Muhalefet ya tezkereye destek vererek bugünkü iktidarın ömrünü uzatacak ve onun Türkiye halklarına yaşattığı acıların sürmesine neden olacak, ya da savaşa hayır diyerek karşı çıkarak, değişimin ilk adımını burjuva anlamda da olsa o çokça ifade etmiş oldukları “ demokrasi” için önemli bir adım atmış olacaklardı.

CHP’nin savaş tezkeresine tarihi süreç dediği süreç evet demek değil, hayır demektir!

Kuşkusuz bunlardan bu yönlü yukarıda da belirttiğim gibi bir beklentin yok.

Bunu gerçekleştirecekler kuşkusuz bu ülkenin onurlu ezilen halkların ve yüzünü aydınlığa dönen işçi ve emekçilerin devrimci Mücadelesi ile olacağına inanıyorum….

Savaş tezkeresine ve emperyalist savaşlara hayır.

Saygılarımla 


Hüseyin Y.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑