Türkiye

Published on Ekim 4th, 2022

0

Sansür yasası Meclis’te: Gazeteciler Genel Kurul’a siyah maskelerle girdi

Gazetecilere muhalefet milletvekilleri alkışlarla destek verdi.

İktidarın ‘dezenformasyon yasası’ olarak adlandırdığı, kamuoyunda ise ‘sansür yasası’ olarak bilinen kanun teklifi Meclis’in açılmasıyla birlikte Genel Kurul’a geldi.

Saat 15.00’da başlayan görüşmeler öncesi gazeteciler ve milletvekilleri TBMM’nin Basın Kapısında siyah maskeli eylem yaptı.

Yasaya karşı protesto Meclis içinde de devam etti. Birleşimin açılışanda gazeteciler siyah maskelerle Genel Kurul’daki basın locasına girdi. Bu sırada CHP milletvekilleri ayağa kalkarak ve alkışlayarak gazetecilere destek verdi.

“Sansür yasasına hayır”, “Basın ve ifade özgürlüğü istiyoruz”, “Anayasa’ya aykırı yasa geri çekilsin”, “Yalan haber kime göre, neye göre” yazılı dövizler açtı.

Yasa neler getiriyor?

Dezenformasyon ya da yalan haber yaptığı iddia edilen gazeteci üç yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Sosyal medya kullanıcıları da aynı konudan suçlanabilecek. Paylaşılan içeriğin doğru olup olmadığına iktidar karar verecek.

Anlık mesajlaşma uygulamaları görüşmelere ilişkin bilgileri BTK’ya verecek.

Gazetecilerin basın kartı taşımasının hiçbir anlamı kalmayacak, çünkü dernek ve vakıf yöneticilerinin basın kartı alabilmesi için medya alanında faaliyet göstermesi yeterli olacak.

Basın İlân Kurumu, gazetelere ve internet haber sitelerine hem para hem ceza veren bir kurum olarak geniş yetkilerle donatılacak. Tıpkı, televizyon ve radyolar üzerinde kılıcını sallayan RTÜK gibi yazılı ve dijital medyanın eli sopalı polisi hâline gelecek.

BTK ile BİK, basılı ve dijital medyanın yanı sıra sosyal medya ile Whatsapp gibi haberleşme uygulamalarını da çok sıkı bir denetim ve ceza tehdidi altına alacak. Kullanıcı bilgilerini vermek ya da suç işlediği öne sürülen hesaplarla ilgili işlem yapmak gibi ağır yükümlülükleri kabul etmeyen sosyal medya şirketlerinin bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.

Yerel gazetelerin ana yaşam kaynağı olan resmi ilân gelirinin yüzde 75’i buharlaşacak, matbaalar çalışamaz hâle gelecek.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑