Güncel

Published on Haziran 29th, 2022

0

‘Sansür yasası’ görüşmeleri yeni yasa dönemine ertelendi

Meclis Genel Kurulu gündeminde bulunan ve gazetecilerin “sansür yasası” diyerek tepki gösterdiği teklifin görüşmeleri yeni yasa dönemine ertelendi.

AKP ve MHP’nin hazırladığı “dezenformasyon teklifi”nin genel kurul görüşmeleri, kamuoyundaki sansür tepkileri ve AKP milletvekilleri arasında da bazı rahatsızlıklara neden olması sebebiyle ertelenmişti. Ek bütçe nedeniyle bu haftaya kaldığı belirtilen teklifin yeni yasama dönemine ertelenmesine karar verildiği öğrenildi.

Kısa Dalga’dan Mehmet Aydın’ın haberine göre, basın yasası ile dijital medyaya dair bazı değişiklikler içeren teklifle ilgili, AKP ve CHP Grup Başkanvekillerinin iki gündür sürdürdükleri görüşme sonucu bu karar alındı. Teklifin ekim ayında başlayacak yeni yasama dönemine bırakılmasına karara verildi.

AKP’li kaynaklar, Meclis’in 7 Temmuz’da kapanacağını belirterek gündemdeki acil yasaların öncelikle görüşüleceğini, basın yasasına zaman kalmayacağını söyledi.

Tepki çeken madde

Teklifin 29. maddesine göre, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” olarak tanımlanacak suç kapsamında üç yıl hapis cezası öngörülüyor.

Gazeteciler, basın meslek örgütleri ve muhalefet söz konusu bu yasayla gazeteciliğin engellenmeye çalışıldığına vurgu yaparak, karardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑