Güncel

Published on Mayıs 20th, 2021

0

Sancar Peker’in iddialarını hatırlattı: Savcılar ancak HDP’ye dava açıyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye’de en ağır suçların günlerdir çeşitli yönleriyle ortaya saçıldığını ancak hiçbir savcının harekete geçmediğini ifade ederek, “Ama HDP’ye karşı asılsız iddialarla, ağır cezalar talebiyle dava açılabiliyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kobani Davası’nın siyasi iktidarın intikam amacıyla hazırladığı bir kumpas davası olduğunu belirterek, “Mahkeme salonunda ve demokratik siyasetin her alanında hakikatleri ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası’nın 2’nci duruşmasını iki gündür devam ediyor.

Duruşmayı takip Eş Genel Başkan Mithat Sancar, davanın baştan sona kurgu olduğunu belirterek “Bu iddianameyi mahkeme heyetinin okumadığını biliyoruz. Bu iddianamenin nerelerde hazırlandığını da biliyoruz. Bu iddianame iktidarın karanlık merkezlerinde hazırlanmıştır” dedi.

Davada karartma ve hızla bitirme çabası olduğunu dile getiren Sancar, şunları kaydetti:

Bunu da ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. Deliller sıralanıyor ama delillerin de büyük bir kısmı iddianamede yok. Mahkeme heyeti sadece taraflı davranmakla kalmıyor aynı zamanda hukuka aykırı davranıyor. Bu kumpas davasını yasa dışı imkanlara başvurmadan yürütme imkanları yok zaten. Mahkeme heyeti suç işliyor, mahkeme heyetine talimat verenler suç işliyor. Asıl yargılanması gereken 2014’de siyasi iktidarın yaptıklarıdır. Asıl yargılanması gereken bu kumpas davasını hazırlayanlardır. Ve bunlar da gün gelecek adil yargı önünde hesap vereceklerdir.

Peker’in iddialarını hatırlattı

Sancar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına da değindi. Türkiye’de en ağır suçların günlerdir çeşitli yönleriyle ortaya saçıldığını ancak hiçbir savcının harekete geçmediğini ifade eden Sancar, “Ama HDP’ye karşı, Kürt halkına karşı bunca çürük girişimlerle, asılsız iddialarla, ağır cezalar talebiyle dava açılabiliyor” dedi.

“Burada yürütülen kumpas davası, aynı zamanda halkın cebinden sofrasından çalınan milyarların örtülmesi için kullanılan bir perdedir” diyen Sancar, buna son verilmediği müddetçe “Mafyatikleşen devlet düzeninin gerçekliğini ne de talan ve soygun ekonomisinin sonuçlarını görebiliriz” ifadesini kullandı.

(GazeteKarınca)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑