Güncel

Published on Nisan 20th, 2021

0

Sancar: Biz buradayız, 128 milyar dolar nerede?

“Gri pasaportla kaçırılan insanlar nerede? Deprem paraları nerede? Pandemide toplanan yardımlar nerede? 15 Temmuz mağdurları için toplanan yardımlar nerede?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında konuştu.

Sancar, 108 kişinin yargılanacağı Kobanê Davası’nın 26 Nisan’daki ilk duruşmasına ilişkin şöyle dedi:

“Bir kumpas ve kuşatma davası başlıyor. Bundan altı yıl önce gerçekleşmiş olaylarla ilgili hazırlanmış iddianame üzerinden bir dava başlayacak. Önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile partimizin önceki dönem MYK Üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında dava açıldı.

“Bu dava neden açıldı? Hatırlatmakta fayda var. 2014 yılında IŞİD, Şengal soykırımından bir ay sonra Kobanê şehrine saldırmıştı. Orada yaşayan halkları, başta Kürtler olmak üzere soykırımdan geçirmek istiyordu. Yeni bir soykırım peşindeydi.

“IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı Türkiye ve bütün dünya ayağa kalkmıştı; acil çağrılar yapılıyor, protestolar gerçekleştiriliyordu. Türkiye’de yaşayan Kürtler ve demokrasi güçleri başta olmak üzere milyonlarca insan bu vahşete dur demek ve hükümetin Kobanê’ye geçişlere izin vermesini sağlamak için sokakta demokratik gösteri haklarını kullanıyordu.

“Tüm bu zaman diliminde çözüm süreci devam ediyordu, İmralı görüşmeleri ve partimizin heyeti ile hükümet arasında diyalog sürüyordu. Herkesin şunu net olarak bilmesini istiyoruz. Bu hukuki bir dava değil, siyasi bir intikam davasıdır. Bu, kapsamlı bir tasfiye operasyonudur.

“HDP’nin demokratik siyaset yapma hakkını ve Kürt halkının siyasette özne olma iddiasını ortadan kaldırma çabasıdır. Bu kumpas davasının içerisinde hukuk yok, hakikat yok, belge bilgi delil yok. Aynı kapatma davası gibi temelsizdir ve çökmeye mahkumdur bu dava da.”

“128 milyar dolar’ sorusu dalga dalga…”

Sancar, son dönemde Türkiye siyasetinin gündemini oluşturan “128 milyar dolar nerede?” sorusunu da bir kere daha sordu.

“Bugün herkes Merkez Bankası’ndaki bu doların akıbetini soruyor. Bu sorular dalga dalga yayılmalıdır” diyen Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu soruların peşine düşmek hakikat ve adalet arayışının bir gereğidir. Bunu hep birlikte yapmak zorundayız. Biz de soruyoruz. 31 Ağustos 2018 gecesi dolar kuru 6.55 TL iken, Halk Bankası doları 3.72 TL’den sattı. Euro 7.62 TL iken, aynı banka 4.32 TL’den satış yaptı. 31 Ağustos 2018’deki karanlık gecede yaşandı bunlar. Halk Bank ne kadar döviz sattı? Bu döviz kime gitti? Bunları açıklayın!

“İkinci sorumuz da var. 20 Mart Cumartesi günü bir gece yarısı operasyonu ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Bu karanlık geceden bir gün önce yani 19 Mart Cuma günü dolar 7.2 TL iken kimler dolar aldı? Bu karanlık geceden iki gün sonra 22 Mart Pazartesi günü, yani piyasalar açıldığında Cuma günü aldığı dolarları 7,9 TL’den satanlar kimler?

“31 Ağustos 2018 ve 20 Mart 2021 tarihlerinde, bu iki karanlık gecede neler yaşandığını bu iktidar Türkiye halklarına ve kamuoyuna açıklamakla mükelleftir. Bizler ve ahlaklı ve vicdanlı bütün insanlar bu soruları sormaya devam edeceğiz. İsterseniz vinçlerinizle itfaiye araçlarınızla pankartları indirmeye devam edin.

“Birkaç sorumuz da iktidarın küçük ortağına. Bugün yine esmiş gürlemiş kürsüden. Bizi hedef almış, demokratik muhalefeti hedef almış. Zaten önüne kim çıkarsa hedef alıyor. Fezlekelere sarmış yine. Bütün bu saydığım sorunlar, krizler, olaylar, yolsuzluklar varken bunlara dair tek söz söylemiyor varsa yoksa HDP.

“HDP her yerdedir ve her yerde olmaya devam edecektir. Peki, 128 milyar dolar nerede? Biz buradayız işte, saldırıyorsunuz ama buradayız, peki kayyımların yolsuzlukla yürüttüğü milyonlar, milyarlar nerede? Gri pasaportla kaçırılan insanlar nerede? Deprem paraları nerede? Pandemide toplanan yardımlar nerede? 15 Temmuz mağdurları için toplanan yardımlar nerede? Örtülü ödenekteki paralar nerede?”

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑