Güncel

Published on Haziran 17th, 2021

0

Saldırganın kimliği belirlendi: Suriye’den çekilmiş silahlı fotoğrafları var

HDP’nin İzmir’deki il binasını basarak parti üyesi Deniz Poyraz’ı silahla vurarak öldüren saldırganın kimliği ortaya çıktı. HDP Milletvekili Tayip Temel, Suriye’den silahlı fotoğraf paylaşan Onur Gencer adlı saldırganın SADAT üyesi olduğunu öne sürdü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası’na bugün öğlen saatlerinde saldıran bir kişi, içerideki parti üyesi Deniz Poyraz’ı silahla vurarak öldürdü, binayı ateşe verme girişiminde bulundu.

Gözaltına alınan şahsın kimliğine ilişkin bilgiler de ortaya çıktı.

İzmir Valiliği’nin istifa eden bir sağlık çalışanı olarak duyurduğu saldırganın Onur Gencer olduğu öğrenildi.

Instagram hesabından Suriye’nin Minbiç ve Halep kentlerinde silahlı fotoğraflar paylaşan Gencer’in, Türkiye’ye geldiğinde bunları “görevden dönüş” diyerek yayımlaması dikkat çekti.

Konuya ilişkin Gazete Karınca’ya konuşan HDP’nin Basından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, saldırıya ilişkin kritik iddialarda bulundu.

Ellerinde, 3 kişinin binaya girdiğine ilişkin bir bilginin olduğunu belirten Temel, “Suriye’de cephelerde fotoğrafları çıkan bu şahıs sıradan biri değil. Bizzat bu tür işler için eğitilmiş SADAT üyesidir” iddiasında bulundu.

Saldırının bireysel bir olaymış gibi yansıtılmaya çalışıldığını ifade eden Temel, buna karşı çıktıklarını ifade ederek “Bu kirli ağın arkasındaki güçler açığa çıkarılmalı ve yetkililer istifa etmelidir” dedi.

Temel, tüm binaları önünde her zaman çok sayıda polisin olduğunu belirterek, buna rağmen saldırının gerçekleşmesine tepki gösterdi.

Tehdit etmiş

Bu arada Onur Gencer’in sık sık intikam temalı paylaşımlar yaptığı ve son olarak küfür dolu paylaşımlarla “Kan kusturacağım hepinize” tehditleri yaptığına ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Silahlı fotoğrafları ortaya çıkan Gencer’in “görev dönüşü” derken neyi kastettiği tartışılmaya devam ederken dikkat çekici bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

Gazeteci Baransel Ağca, saldırgan Gencer’e ilişkin şu bilgiyi verdi:

21 Şubat 2020 tarihinde Suriye’de poz veren silahlı saldırgan, 24 Eylül 2020 tarihinde İzmir’de Gültepe Karakolu’nun yanındaki Orta Çarşı Cami önünde duran resmi hizmete mahsus siyah plakalı bir araçta poz veriyor. Buna dair bir açıklama olacak mı?

(GazeteKarınca)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑