Güncel

Published on Temmuz 7th, 2022

0

Sağlıkta şiddeti protesto eden doktorlara ‘polis şiddeti’

Eylemde fenalaşan polise, yürümelerine izin verilmeyen doktorlar müdahale etti.

Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ekrem Karakaya’nın bir hasta yakınınca öldürülmesi üzerine doktorlar ve sağlık çalışanları Türkiye genelinde iş bıraktı.

İstanbul’da Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ataşehir Fatih Sultan Mehmet Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi, Acıbadem Atakent Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Acıbadem Altunizade, Silivri Kolan Hospital, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eyüpsultan Devlet Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi, Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi ile Taksim İlk Yardımeylem yapılan hastanelerdi.

Polis yürüyüşe izin vermedi

Eylemlerin bir diğer adresi de Çapa’ydı. Doktorlar ve sağlık çalışanları İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde bir araya geldi. Buradan İl Sağlık Müdürlüğü’ne yürümek istedi.

Ancak polis doktorlara ve sağlık çalışanlarına yürüme izni vermedi. Doktorların ve sağlık çalışanlarının önünü çevik kuvvet kalkanlarla kesti. Bu sırada doktorlar ve sağlık çalışanları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı. “Doktorlara değil katillere barikat” sloganı attı.

Eyleme müdahale eden polis doktorların ve sağlık çalışanlarının yürümemesi için sert kullandı.

Sağlık emekçileri polise “Bizi de mi öldüreceksiniz?” diyerek tepki gösterdi. Bu esnada bir polis memuru ise fenalaştı. Fenalaşan polise ilk yardım ise şiddet kullanılan doktorlardan geldi.

İlerleyen dakikalarda polis barikatını aşan bir grup doktor ve sağlık çalışanı barikatı aşarak yolu kapattı ve Fındıkzade’ye yürüdü. Barikat arkasında kalan sağlıkçıların bekleyişi ise sürüyor.

(Bianet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑