Belgesel

Published on Nisan 11th, 2022

0

RED Belgeseli Stuttgart’ta gösterildi


Araştırmacı-yazar Kadir Akın’ın yönetmenliğini yapmış olduğu, Osmanlı coğrafyasında Sosyalist hareketin kökleri konulu çalışması Stuttgart’ta gösterildi.

Avrupa Demokrat (Stuttgart)

Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından Kunstverein/Sanat Derneği salonunda gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Dost-Der başkanı Abidin Özcan yaptı. Özcan, tarihin derinliklerinde saklı tutulan gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması, Ermeni sosyalistlerin ağır bedeller ödeyerek verdikleri mücadelenin günümüzde bilince çıkarılması gelecek açısında büyük önem taşıyor dedi.

55 Dakika süren RED belgeseli gösteriminde sonra söz araştırmacı-yazar Kadir Akın’a verildi. Akın, 2015 yılında kaleme aldığı ‘Ermeni Devrimci Paramaz’ adlı kitabı çalışması sırasında böyle yeni bir arayış içine girdiğini belirterek, gerek RED belgeseli, gerekse de Saklı Tarihin İzinde kitabı hakkında bilgileri dinleyicilerle paylaştı.

Diğer bir adıyla halklar hapishanesi olan Osmanlı İmparatorluğunda modernleşme, anayasa ve sosyalizmin konularının kökleri 1890 lara kadar uzanmakta. Bu yıllarda var olan muhalefin başına gelenler, mapusluklar, sürgünler ve idam edilmeler ile Osmanlının despotik yüzü ortaya serilmekte.

Araştırmacı-yazar Kadir Akın, gerçeklerin eninde sonunda açığa çıkma gibi bir yapısı var. Benim çalışmalarım tarihsel gerçekliklerin gün yüzüne çıkışını hızlandıran çabalardır. Ve ne güzel ki, tahmin ettiğimden çok ilgiyle karşılığını buluyor çalışmalarım. Anadolu coğrafyasında şovenizmin, ırkçılığın etkileri hafife alınmamalı.

Geçmiş yıllarda yaşanan bazı durumların bugün neredeyse bire bir yeniden cereyan ettirilmesi bizlere sisteme muhalif bütün güçlerin birlikte hareket etmesini bir kez daha hatırlatıyor.

Daha sonra dinleyiciler sorular yönelterek cevaplar aldı. Kadir Akın’nın okurları için kitaplarını imzalamasıyla etkinlik sona erdi.

Yine DİDF tarafından 24 Nisan’da Mannheim düzenlenecek olan Kadir Akın ile belgesel gösterimi ve söyleşi, çok sayıda farklı kurum ve kuruluşlarca da Avrupa’nın diğer kentlerinde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Etkinlik duyurularını Avrupa Demokrat’ta takip edebilirsiniz…

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑