“Pukeleka” Stuttgart`ta halkla buluştu

Tiyatro

Published on Nisan 19th, 2022

0

“Pukeleka” Stuttgart`ta halkla buluştu


68 kuşağı önderlerinden TKP/ML`nin kurucusu İbrahim Kaypakkaya`nın devrimci yaşamını ve politik öngörülerini kurgusal olarak sahneleyen PUKELEKA ( Gül ve Ateş) isimli Tiyatro oyunu, dün İstanbul Dram Tiyatrosu tarafından Stuttgart Kulturhaus Arena`da halkla buluştu.
Tiyatro oyunu öncesi, Partizan tarafından kitleye yönelik açılış konuşması yapıldı.

Konuşmada; İbrahim Kaypakkaya`nın komünist çizgisinin 50 yıllık mücadele tarihince sahiplenilerek, devrimci mücadeleye ve halkın kurtuluşu kavgasına doğrultu gösteren politik önermelerinin her türlü saldırıya karşın yaşatıldığına vurgular yapıldı. Komünist önder Kaypakkaya şahsında tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ardından İstanbul Dram Tiyatrosu PUKELEKA isimli oyunu sahneledi. Tiyatro oyununun bitimi ardından Tiyatro oyuncuları Sahneye topluca kitleyi selamlamak için geldiklerinde, kitle tarafından İstanbul DRAM Tiyatrosu oyuncuları ayakta alkışlandı.

Tiyatro oyunu ardından kısa bir ara sonrası, Grup İsyan Ateşi solisti Yılmaz Karaaslan 15 dakikalık bir müzik dinletisi sundu. İbrahim yoldaşa yönelik yapılan, bestelenen devrimci marş ve türküleri seslendiren Yılmaz Karaaslan`ın dinletisi kitle tarafından beğeniyle dinlendi.

Müzikal sunum sonrası ise, İstanbul Dram Tiyatrosu yönetmeni ve oyunun yazarı Cihan Şan  ve oyuncular; Ergin Düzgün, Serkan Aydın, Neşe Mengüloğlu ve Linda Çandır sahneye davet edilerek 40 dakikalık canlı geçen bir söyleşi yapıldı.
Söyleşide, oyuna dair kitle tarafından değerlendirme, öneri ve eleştiriler alındı. Yönetmen ve oyuncuların sorulara ve önerilere verdikleri yanıtlar ardından etkinlik sonlandırıldı.

Kapanışta ise;  *14 Mayıs Cumartesi saat 14.00`de Stuttgart`da Kaypakkaya` nin büyük bir merkezi yürüyüş le anılacağı, anma sonrası açık havada devrimci halk sanatçısı Pınar Aydınlar ve Grup İsyan Ateşi tarafından halka konser verileceği, proletarya partisinin kuruluşunun 50. yılının kutlanacağı duyuruldu.

AHM Stuttgart

19/04/2022

* 49 yıl önce 17`yi 18 e bağlayan Mayıs gecesi , İşkencelerde konuşturulamayan, direnen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Kurşuna dizilerek katledilmişti. Katledilişinin 49. yılında Kaypakkaya için, Stuttgart kentinde 14 Mayıs Cumartesi günü anma  yürüyüşü düzenlenecek ve ardından açık hava da konser yapılacak.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑