Türkiye

Published on Ocak 16th, 2022

0

Prof. Ceyhan: Omicron yayılsın insanlar ölsün

Covid-19 salgınına ilişkin Bilim Kurulu’nun son aldığı kararları değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Kesinlikle bilimsel değil” dedi. Alınan kararların Omicron yayılsın insanlar ölsün anlamına geldiğini vurguladı.

Şehirlerarası ulaşım ve toplu alanlara girmek isteyen aşısızlar için uygulanan PCR testi zorunluluğunun kaldırılması kararını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kararın bilimsellikten uzak olduğuna vurgu yaptı.

Ceyhan, Türkiye’de PCR test kapasitesinin sonuna gelindiği için bu yönde bir karar alındığını söyledi.

Aşı yaptırmayanlara PCR testinin hiçbir ülkede kaldırılmadığını, hatta Omicron varyantının hızlı yayılımı nedeniyle daha kısıtlayıcı tedbirler alındığını hatırlatan Ceyhan, “Dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek, test sayısını azaltan tek ülkeyiz diyebilirim. Bunun sonuncunda olacaklar çok açıktır: Vaka sayılarımız artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz” dedi.

OMİCRON YAYILSIN, İNSANLAR ÖLSÜN
Son alınan kararların nadir test yapılacağı anlamına geldiğini kaydeden Ceyhan, “Bu resmen ‘Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün’ demek anlamına geliyor. PCR testinde her ülkenin belli kapasitesi var. Bunun için gelişmiş ülkelerde hızlı tanı testleri uygulanıyor. Görüyoruz ABD’de 1 milyon vaka sayısı… Ama biz böyle devam edersek bizde vaka sayısının pek de artmadığını göreceğiz, peki bu gerçek durum mu? Test yapsak sayı kesinlikle 200 binlerin üstüne çıkar” diye konuştu.

KARARLAR BİLİMSEL DEĞİL
Ceyhan, Covid-19 pandemisine ilişkin alınan son kararların bilimsellikten uzak olduğunu vurgulaşarak, “Vaka sayıları belli noktayı geçtikten sonra ABD’de de, Batı Avrupa’da da ölüm sayıları artmaya başlıyor. Öldürmeyen, ağır hastalık yapmayan bir varyant değil bu. Yanlış anlaşılıyor” diye ekledi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Sıla Akhan da, “Omicron varyantının aşılılar için hafif geçtiğini söyleyebiliriz ancak aşısız kişiler yine ağır geçirecek hastalığı. En ufak belirtide PCR testi yaptırmalılar” uyarısında bulundu. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑