..." /> Posta ücretleri mağduriyetli mektuplar | Gül Güzel

Makaleler

Published on Mayıs 12th, 2022

0

Posta ücretleri mağduriyetli mektuplar | Gül Güzel


Hasta tutsak Resul Kocatürk’ten mektup…


Mart ayında, Uluslararası tutsaklar günü vesilesiyle yazdığım kartların cevapları, posta ücretlerinden kaynaklı olarak, ikinci el vasıtasıyla bana ulaşıyor. 27 yıllık siyasi mahkum Resul Kocatürk’ün yazdığı mektup da bu dolaylı yollarla gelenlerden.

Türkiye cezaevlerinde, İHD verilerine göre, 604 ağır olmak üzere  en az 1.604 hasta tutsak bulunuyor. Resul Kocatürk de bu hasta tutsaklardan biri. Tutuklular, özellikle son süreçte ayyuka çıkan hiçbir hukuksuzluğu kabul etmiyor, boyun eğmiyor ve müthiş bir mücadele veriyorlar. Mevcut sistem de bu mücadeleyi sindirmek, yok etmek için antidemokratik uygulamalarını ara vermeden sürdürüyor!!!

Resul Kocatürk, hapishanelere dair duygu ve tespitlerini, GÖRÜLMÜŞTÜR kolektifinin hazırladığı, ‘’ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ’’ adlı  kitaptaki yazısı ile farklı bir dille şöyle anlatıyor. ‘’Özgürleşmek, kendi sınırlarını da aşmaktır. Hapishaneler genelde gri, soğuk duvar,’’demir kapı – kör pencere’’ olarak tasvir edilir. Işığın temel bir psikolojik işkence yöntemi düzeyinde yaygın kullanım alanına sahip olmadığı eski hapishanelerdir bu sözü edilen. Gün nihayete ermeden, doğal döngüyü yok ederek, gerçeği öldüren yapay ışık kaynakları devreye sokulur bugünün hapishanelerinde. İç mekanlarda bir dirhem olsun karanlık alan bırakılmaz. Bununla da yetinilmez, hapishane çevresine otuz-kırk adım mesafelerle devasa projektörler yerleştirilir. Böylece göğün engin laciverdi derinliği ve evrenin gözleri yıldızlar ile tutsaklar arasına sanal bir ışık duvarı oluşturulmuştur. Nadiren de olsa yapay ışık kaynağı kuruyuverir ve sanal duvar parçalanır. O anda pencereye koşar, jeneratör devreye girmeden telaş içinde miyop gözlerimi kısarak demir parmaklıklar arasından lacivert derinlikteki yıldızlara odaklanırım. Muhteşem pırıltıları seçebildiğim anda, bedenime vurulan ‘’Prangalar’’ paramparça olur. Gözlerim kendiliğinden kapanır. Özgürlük işte o anda, gözlerimi kapattığımda evrenin gizlerine ulaşma sevdamdır’’

Şimdi sırada Resul Kocatürk’ün 18 Nisan 2022’de yazdığı mektup:

Sevgili Gül, güzel insan merhaba, insan olmanın onuru ve içtenliğiyle dost sıcaklığının güzelliklerini özgür yüreklerimize boca ederek hapishane duvarlarını hiçleştiren 18 Mart – 2022 tarihli kartınızı aldım. Bizi çoğaltan yüreğinize selam olsun; iyi ki, varsınız!

Mayısın boydan boya kızıla kesen hafızası, direnişleri ve ölümsüzleşen devrimcileriyle omuzlarımıza yüklediği işçi, emekçi, ezilen halkların özgür – eşit ve kardeşçe bir arada yaşayacağı bir dünya idealimizi gerçekleştirmek yolunda yürümenin coşkusuyla ben ve kardeş – yoldaşım Mustafa,( Mustafa’nın hapisliği 17; bense 27. Yılın içindeyim) BİRLİK- DAYANIŞMA ve MÜCADELE günü 1 Mayıs’ınızı kutluyor, selam, sevgi ve başarı dileklerimizi iletiyorum.

Umutla, dirençle ve sağlıcakla kalın. Sevgilerimle, 18.04.2022,

Resul Kocatürk, F-Tipi Hapishane, B -!!, Hacılar, KIRIKKALE, Türkiye ‘’GÖRÜLMÜŞTÜR’’ mührü

Not:

Sırf siz güzel insanlarla mektuplaşmamızın önüne maddi engel çıkarmak maksadıyla, yurtdışı posta ücretlerine astronomik düzeyde zam yaptılar. Yurtiçi posta ücretinin sekiz katından fazla olan bu ücret artışıyla yurtdışına posta göndermekte biraz zorlanmaya başladık maalesef. Eğer mümkünse mektuplarımı size yakınlarım aracılığıyla dijital kanallardan ulaştırabileceğim adres yazabilirseniz çok iyi olur.


Kadının Kaleminden: Gül Güzel – 12.03.2022

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑