Portekiz

Published on Ağustos 17th, 2022

0

Portekiz’de süren orman yangınlarında 17 bin hektarlık alan yandı

Son bir aydır orman yangınlarıyla mücadele eden ve 1 Ocak-31 Temmuz arasında 58 bin 354 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü Portekiz’de 14 yerde yangınlar sürüyor.

Portekiz’de Serra da Estrela’da günlerdir süren orman yangınlarında 17 bin hektarlık alan yandı.

Ulusal Sivil Koruma Kurumu Müdürü Andre Fernandes, 10. gününe giren dağlık bölgedeki yangına ilişkin “Yangın farklı noktalarda devam ediyor ve halen aktif. Bulunduğu yer, kuraklık, sıcak hava ve rüzgardan dolayı mücadele etmesi oldukça zor” dedi.

Mevcut durumda 1100 görevlinin yangın söndürme çalışmalarına katıldığını, karadan 356 makine, havadan da 13 uçağın destek verdiğini aktaran Fernandes, 3’ü ağır 19 itfaiyecinin yaralandığını kaydetti.

45 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Euronews’in aktardığı habere göre yangından dolayı 45 kişi, güvenlik sebebiyle evlerinden tahliye edildi.

Son bir aydır orman yangınlarıyla mücadele eden ve 1 Ocak-31 Temmuz tarihleri arasında 58 bin 354 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü Portekiz’de 14 yerde yangınlar devam ediyor.

Yanan ormanlık alanın son 10 yılın ortalamasından yüzde 59 daha fazla olduğu belirtildi.

ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ 119 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Jose Luis Carneiro 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, orman yangınlarının çıkmasına neden oldukları iddiasıyla bu yıl 119 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

AİHM, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ORMAN YANGINLARINI GÖRÜŞECEK

Diğer yandan Portekiz’de bir grup gencin orman yangınlarından dolayı Avrupa’daki 32 ülkeyi iklim değişikliğine karşı yeterli mücadeleyi vermemekle suçladığı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açtığı bildirildi. Portekiz basınında yer alan haberde, AİHM’nin gelecek sonbaharda söz konusu davayı görüşeceği, bunun iklim değişikliği konusunun insan hakları için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olacağı savunuldu.

(artı gerçek)

Foto: Manfred Richter – Pixabay

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑