Portekiz

Published on Mart 29th, 2020

0

Portekiz’de Covid-19’dan dolayı tüm mültecilere oturum hakkı verildi

Portekiz’de hükümet koronavirüsden dolayı sağlık sisteminden faydalanmaları için tüm mültecilere oturum hakkı vereceğini duyurdu.

Portekiz’de sosyal demokrat hükümet koronavirüsden (Covid-19) dolayı sağlık sisteminden faydalanmaları için tüm mültecilere oturum hakkı vereceğini duyurdu.

Avrupa’da çok hızlı yayılan koronavirüsten en çok etkilenen kesimlerden birisi mülteciler. İltica hakkı kabul edilene kadar ülkenin sağlık sisteminin tümünden faydalanma hakkına sahip değiller. Portekiz’de sosyal-demokrat hükümet bunu önlemek için tüm mültecilere “oturma hakkı” vereceklerini duyurdu.

Portekiz İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita ise ‘Publico’ gazetesine verdiği röportajda, “Bugünkü koşullarda toplumun en alttakilerin hakkını garanti altında almak önemlidir. Bunlardan biri de mültecilerdir. Mültecilerin sağlık sistemine ulaşımını, sosyal güvenliğini sağlamak, iş ve konum koşullarını çözmek kriz süreçlerinde önemlidir ve kapsayıcı toplum için değerlidir” dedi. Portekiz hükümetin bu adımı yüzbinleri kapsayacağı belirtiliyor.

(ETHA)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑