Irkçılık

Published on Mayıs 22nd, 2022

0

Pontus soykırımı Stuttgart’ta lanetlendi


Pontus Katliamı, 103. yılında da Stutgart şehir merkezinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir sessiz yürüyüş ve mitingle lanetlendi. Yürüyüşte kemençe eşliğinde Rumca ağıtlar yakıldı.

Gül GÜZEL (Stuttgart)

Pontoslu Rum Dernekleri DODECAPOLIS Baden-Württemberg, 19 Mayıs’ta düzenledikleri miting ile 103. yılında Pontus soykırımını andı. Rum Pontus Soykırımının tanınması talebiyle yapılan sessiz yürüyüyüş Wilhelmsplatz’da başladı ve şehir merkezinde 2 kilometrelik yol yüründü. Yürüyüş kolu Stauffenbergplatz’a geldi ve burada Nazi Kurbanları Anıtı önünde miting gerçekleştirildi.

Soykırımının her yıldönümünde, 19 Mayıs tarihine en yakın Cumartesi günü gerçekleştirilen sessiz yürüyüş ve miting, pandemi nedeniyle son bir kaç yıldır sadece miting olarak gerçekleştiriliyordu. Bu yıl yine sessiz yürüyüşle başlayan eyleme Rum-Yunan örgütlenmelerinin yanı sıra, Alınteri, AGİF, ATİF, ADHF, Dersim İnşa Kongresi, DİDF, HDP, KON-MED ve SYKP olmak üzere çok sayıda Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlenme de aktif destek verdi.

Sol Parti (Die Linke) Federal Milletvekili Bernd Riexinger, SPD Federal Milletvekili Takis Mehmet Ali, Yunanistan Stuttgart Başkonsolosu Symen Linardakis diğer konuşmacılar,yaptıkları konuşmalarda Soykırım lanetlenirken, 19 Mayıs 1919’un 353 bin Pontos Rumunun hayatını kaybetmesine, yüz binlercesinin kadim topraklarından sürgün edilmesine yol açan Pontos Rum Soykırımı’nın tarihi olduğuna dikkat çekildi.

Yürüyüş boyunca ve mitingte taşınan Almanca ve Türkçe yazılan, ‘’19 Mayıs 1919 Pontus soykırımıdır. Kabul edilsin. Pontos’luların hakları iade edilsin’’, Mustafa Kemal’den Erdoğan’a soykırımlar sürüyor’’,  ‘’Pontos soykırımı ve Kemalizm’in bütün katlettiklerinin anma günü’’, Türkiye UNESCO’dan çık’’, Türkiye Pontos kimliği üzerindeki baskıya ve tahribata son vermelidir’’ yazılı pankartlar taşındı. Bunların yanısıra ‘’1914- 1923 yılları arasında Amasya, Samsun, Giresun’da 134.078, Niksar’da 27.216, Trabzon’da 38.434, Tokat’ta 64.582, Maçka’da 17.479, Şebinkarahisar’da 21.448 ve sürgün yollarda 50.000 kişi Mustafa Kemali’in emri ile merkez ordusu komutanı Nurettin Paşa ve çete reisi Topal Osman tarafından katledildi’’ yazılı büyük pankartlar da taşındı.

“Özgürlük Anıtı” olarak da bilinen Nazi Kurbanları Anıtına, Pontos Rumları soykırımı adına çelenkler bırakıldıktan sonra, ellerinde karanfiller olan halk da karanfilleri çelenklerin önüne bırakarak, Yunanca söylenen ağıtlarla mitinge son verildi.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑