Kadın

Published on Kasım 3rd, 2021

0

Polonya’da kürtaj yasağı bir kadının ölümüne neden oldu

Yaşamı tehlike altında olmasına rağmen kürtaj uygulanmayan Izabela’nın ölümü Polonya’da protesto ediliyor: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Polonya’da 30 yaşında bir kadın hamileliğinin 22’inci haftasında septik şok nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki kadın hareketleri, Izabela isimli kadının katı kürtaj yasağı nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Ailenin avukatı yaptığı açıklamada, anne ve fetüs arasındaki besin, su ve biyokimyasal ürünlerin değişimini kolaylaştıran amniyotik sıvının azlığına rağmen doktorların hamile kadına kürtaj uygulamadığını söyledi.

Eylül ayında yaşamını yitiren Izabela’nın ölüm haberinin ülkede duyulmasıyla birlikte çok sayıda kadın kürtaj yasağını protesto ederek ‘Bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ dövizleriyle sokağa çıktı. Öfkeli kadınlar, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’ne ait binaların önüne giderek, Izabela için mumlar yaktılar.

Yönetimdeki muhafazakar parti geçtiğimiz yıl kürtaj yasağını daha da katılaştırarak, doğumda bebekte fizyolojik ve morfolojik hataların (doğum defektleri-hataları) kürtaj için geçersiz olduğunu ilan etmişti.

Kadın aktivistlere göre, katılaşan kürtaj yasağının ardından doktorlar genellikle kürtajı yapmak yerine, fetüsün ölmesini bekliyorlar.

Polonya’nın Pszczyna şehrinde bulunan hastahane yönetimi ise bir açıklama yaparak, doktorlarından ellerinden geleni yaptıklarını iddia etti. Yaşamı tehlike altında olmasına rağmen kürtaj uygulanmayan Izabela’nın bir kızı vardı.

(Yeni Yaşam)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑