ABD

Published on Ağustos 6th, 2022

0

Polis kurşunuyla katledilen Breonna Taylor davasında dört polise yeni suçlamalar

ABD’de 2020 yılında evine yapılan baskında polis kurşunuyla katledilen Breonna Taylor davasında dört polise yeni suçlamalar yöneltildi. Taylor’ın katledilmesi ülke çapında büyük bir tepkiyle karşılanmış, milyonlarca insan ülkedeki siyahilere dönük ırkçı katliamlara karşı sokaklara dökülmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kentucky eyaletine bağlı Louisville şehrinde 2020 yılında evine yapılan polis baskınında katledilen siyahi kadın Breonna Taylor davasında baskını gerçekleştiren dört polise yeni suçlamalar yöneltildi.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Joshua Jaynes, Kyle Meany, Kelly Goodlett ve Brett Hankinson adlı polislerin Taylor’ın evine ilişkin arama kararını yalan bilgi kullanarak çıkarmak, yasadışı komplo ve anayasaya aykırı güç kullanmak suçlamaları yöneltildiğini açıkladı. Ayrıca, Meany ve Goodlett hakkında işten çıkarılma süreci başlatıldı. Hankinson ve Jaynes’in ise daha önce işine son verilmişti.

13 Mart 2020’de evine yapılan baskın sırasında 8 yerinden vurularak öldürülen acil sağlık teknisyeni Breonna Taylor’ın katliamıyla ilişkili olarak daha önce sadece Brett Hankinson’a dava açılmış, 10 el ateş açmakla suçlanan Hankinson ihraç edilmişti. Savcılık, Hankinson’ı diğer dairelerdeki insanların hayatını tehlikeye attığı suçlamasında bulunmuş, diğer polislerin suçsuz olduğunu iddia etmişti.

4 polis hakkında yeni suçlamalarla bulundurulmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Taylor’un ailesinin avukatları, “Bugün adalete doğru büyük bir adımdı” ifadelerini kullandı.

(Etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑