Feminizm

Published on Haziran 25th, 2022

0

Paris’te Kürtaj hakkı için Amerikalı kadınlarla dayanışma eylemi

Paris’te kadın örgütlerinin çağrısı ile  Republique meydanında  bir araya kalan kadınlar ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını iptal etmesinin “tehlikeli bir sinyal” olduğunu ve “dünyanın geri kalanında ve hatta Fransa’da” kadın haklarını tehdit ettiğini belirtiler.

Kürtaj hakkını savunan kurumlar, sendikalar,Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), YS’li genç kadınlar, Arjantinli kadınlar( La Rojas),Öğrenci sendikası (UNEF)’in  içinde yer aldığı Kadın Platformu bileşenleri 24 Haziran Cuma akşamı Republique meydanında bir araya gelerek eylem yaptı.

Kadınlar eylemde “Amerikalı kız kardeşlerimiz için dayanışma”, “Evet, bedenlerimiz bize ait”, “ABD: silahların vajinalarımızdan daha fazla hakkı var”, “ kürtaj bir haktır”, yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde  yaptıkları açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını iptal etmesinin “tehlikeli bir sinyal” olduğunu ve “dünyanın geri kalanında ve hatta Fransa’da” kadın haklarını tehdit ettiğini belirterek kürtaj hakkının güvence altına alınması için Fransız Anayasasında yer alması çağrısında bulunuldu.

Eşitlik Yüksek Konseyi (HCE) yaptığı açıklamada, bu kararın “Amerikalı kadınlar için feci sonuçlar doğuracağını” ve aynı zamanda dünyanın başka yerlerindeki “kürtaj karşıtı hareketlerin destekçilerini güçlendiren tehlikeli bir sinyal” gönderdiğinin altı çizildi. HCE, “Bu temel hak, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere sürekli olarak özgürlük lobiciliği yapan gerici akımların tehdidi altındadır” diyerek, Fransa’da gerici,ırkçı faşist partilerin mecliste olmasının önümüzdeki süreçte kürtaj hakkına yönelik saldırılarının artacağına dikkat çekti.

HCE “Başbakan’a bağlı bağımsız bir danışma organı olan Yüksek Konsey, “Kadın haklarını engellemeye yönelik her türlü girişimi önlemek için, kürtaj hakkının Fransız Anayasası’na ve Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’na dahil edilmesi acildir” tavsiyesinde bulundu.

HCE ayrıca, “sermayesinin önemli bir kısmı Amerikalı olan” Nordic Pharma laboratuvarı tarafından “kürtaj hapının tekelci üretiminin tehlikeleri” konusunda da endişe duyduklarını belirtti.

HCE, “kürtaj karşıtı hareketlerin ciddi gözdağına maruz kalabilir” ve bu nedenle bu hapın üretiminin Avrupa’ya, “ve mümkün olan en kısa sürede Fransa’ya” taşınmasını önerdi.

Kadın Vakfı Başkanı Anne-Cecile Mailfert  yaptığı açıklamada, “Fransa’da muhafazakar çoğunluğa sahip bir parlamento olması yeterli olacaktır ve kürtaj yasaklanabilir” dedi. Bu “kırılganlığı” gidermek için “bu hakkı anayasal hale getirmemiz gerekiyor, bunu uzun zamandır istiyoruz” diye ekledi.

Aile Planlaması ve “Avrupa Kadın Kürtaj Kolektifi” aktivisti Daniele Gaudry  yaptığı açıklamada, “Bizim için bu, Polonya ve Macaristan’da zaten yaşanmış olan bir geri adımdır.” dedi.

Suzy Rojtman”Kolombiya, Arjantin ve İrlanda’da kürtaja izin verildiği için oldukça yükselişte olan bir dönemdeydik. Bunun durmasından korkuyoruz” dedi.

Kadın Kolektifi önümüzdeki Cumartesi (2 Temmuz) günü büyük bir eylem gerçekleştirme çağrısı yaparak eylemi sonlandırdı.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑