Fransa

Published on Mayıs 29th, 2022

0

Paris’te gözaltında kayıplar için eylem

Uluslararası gözaltında kayıplar haftası nedeniyle Paris Chatelet’de eylem düzenleyen ACTIT ve ICAD, “gözaltında kayıpları unutmayalım, hesap soralım” dedi.

AVEG-KON’a bağlı Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) ve ICAD’ın çağrısı ile Paris Chatelet meydanında yapılan eyleme, Şili ve Faslı göçmenlerin de içinde olduğu 12 farklı ülkeden 26 federasyondan oluşan FEMED (Avrupa-Akdeniz ülkelerinde zorla kaybedilenler Federasyonu) katılarak destek verdi.

Eylem alanına kayıpların resimlerinin olduğu “Kayıplara son” yazılı pankart asıldı. Kaybedilenlerinin resimlerinin de sergilendiği eylemde FEMED imzalı Maroc’ta kaybedilenlerinin resimlerinin olduğu ve üzerinde “Maroc’ta kaybedilenleri anmak ve unutmamak için” yazılı pankart da yer aldı.

Eylemde ICAD Enternasyonal Büro’nun kayıplar haftası ile ilgili çıkardığı bildiri dağıtıldı ve bir konuşma yapıldı.

Konuşmada, gözaltında kayıplarının egemenlerin iktidarını sürdürmek için burjuvazinin kullandığı organizeli ve sistemli bir yöntem olduğu belirtilerek, birçok ülkede kaybetme politikasını faşist ve gerici rejimler ve ayrıca “burjuva demokrasisi” olan ülkelerde de kullanıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Polis nezaretindeki bu saldırılar 20. yüzyıl boyunca devam etti. Avrupa’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya, dünyanın birçok ülkesinde toplumsal muhalefete karşı başta komünistler ve devrimcilere yönelik  olmak üzere birçok ülkede acımasızca  gözaltında kayıplar saldırısı uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir” denildi.

Polis nezaretinde kaybolma, burjuva devletinin bir terör politikası olduğunu belirten konuşmacı, “Gözaltındaki kayıplardan  sorumlu olanlardan hesap sorulması  talepli  mücadelenin, emperyalist savaşlara ve işgallere, işkence ve katliamlara, ırkçılığa ve ayrımcılığa, kapitalist sömürü ve baskı sistemine karşı bir mücadele olarak görülmeli” diyerek,  kayıp yakınlarının mücadelesine destek çağrısı yaptı.

Gözaltına kaybedilen komünist Hasan Ocak’ın kardeşi Birsel Ocak da eylemde yaptığı konuşmada, gözaltında kayıplar mücadelesinin 27 . yılında gözaltında kaybedilenlerin ailelerinin, sevenlerinin mücadelesinin devam ettiğini belirterek “verilen mücadelenin faşist devletin gözaltında kayıp politikasını gerilettiğinin altını çizdi. Ocak, direniş ve hesap sorma mevzisi yaratan Cumartesi Annelerinin sonraki süreçte yaratılan örgütlülüklere örnek teşkil ettiğini belirti.

Şili temsilcisi yaptığı konuşmasında insan haklarını sahiplenmek ve desteklemenin toplumsal önemine vurgu yaptı.

FEMED adına konuşan Rachide, Kayıplar haftası nedeniyle düzenlenen eylemle dayanışmada bulunmak için geldiklerini belirterek, kayıplar mücadelesinde  gerçeklerin ortaya çıkması ve adalet sağlanması için birlikte mücadele etmenin önemini vurguladı.

(Atılım – Paris)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑