Fransa

Published on Ocak 17th, 2022

0

Paris’te ACTIT üyeler toplantısı düzenlendi

AvEG-Kon’a bağlı Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT) Fransa’daki güncel siyasal gelişmeler ve kurum faaliyetleri  çerçevesinde üye toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Fransa işçi sınıfının mücadelesi, grev ve direnişler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, adayların programları, kadın özgürlük mücadelesi gündemleri ile ilgili sunum yapıldı. Önümüzdeki süreçte ACTIT’e düşen görevler üzerine tartışmalar yürütüldü.

13 Ocak’taki eğitim emekçilerinin grevinin başarısı ve sonuçları ardından 20 Ocak’ta yapılacak eğitim sektörü grevi ve 27 Ocak’ta İşçi Sendikaları konfederasyonları, öğrenci ve lise sendikalarının çağrısı ile ücret artışı talebiyle ulusal çapta yapılacak grev ve eylemlere katılımın önemine vurgu yapıldı.

2022 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ırkçı-faşist, liberal partilerin ana gündemlerinin göçmen ve İslam karşıtlığı üzerinde şekillendirdiği belirtilen toplantıda, güvenlik yasası, özelleştirme gibi sınıf düşmanı politikaların öne çıkarıldığı, faşist adayların antifeminist, anti LGBTİ+ ve ırkçı oldukları vurgulandı.

Sol adayların temel vaatlerinin ise, ücret artışı, eşit işe eşit ücret, nükleer santrallerin kapatılması, seçmen yaşının 16’ya indirilmesi, asgari ücretin 1400 Euro olması ve üniversite öğrencileri 5 yıl boyunca 800 Euro ödenmesi gibi vaatleri kapsadığı belirtildi.

Fransa’da düzen içi sol adayların kapitalist sistemin sınırları içinde olduğuna vurgu yapılarak ACTIT’ın seçim ile ilgi tavrının sınıf ideolojisi ekseninde olacağı belirtildi.

“Göçmen içi ve emekçilere gidilerek ırkçı faşist partileri teşhir edip sınıf çıkarları doğrultusunda davranış sergilenmesi şeklinde çalışma yürütülmeli” şeklinde görüşler belirtildi.

Kadın özgürlük mücadelesi gündeminde 8 Mart kadın grevine yönelik hazırlıklar, Dünya Kadın Yürüyüşü programı, kadın katliamları, cinsel taciz ve tecavüzler, kadın örgütlerinin talepleri ile ile ilgili gelişmeler aktarıldı.

ACTIT Yönetim Kurulu’nun son üç ayda örgütlediği çalışmalar ve aktiviteler ile ilgili sunum yapılarak önümüzdeki süreçte üyelere düşen görev ve sorumluluklar ile ilgili beklentiler dile getirildi.

(Atılım – Paris)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑