Sömürgecilik

Published on Ocak 9th, 2022

0

Paris katillerinin yargılanma zamanı

Avrupa’nın 11 merkezinde, eşzamanlı olarak TJK-E’nin çağrısı ile Stuttgart’ta da yapılan protesto eyleminin geçtiği yerlerde sokaklar mora büründü. -VİDEO ve FOTO GALERİLİ-

Gül Güzel (Stuttgart)

Mazlum halklara, zalimlerin zulmü bitmedi. 1915’ten günümüze dek, doğup yaşadığımız coğrafyada hala devam ediyor. Ancak, bizler asla zalimlere benzememeye ve onların zulümlerini unutmayıp, affetmemeye devam ediyoruz!

Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in Fransa’nın başşehri Paris’te katledilişlerinin 9.yılında tek yürek ve tek ses ile ’’Katilleri biliniyor! Yargılansınlar’’ denildi.

Gösteriye binlerce kişi katıldı…

Avrupa’nın 11 merkezinde, eşzamanlı olarak TJK-E (Avrupa’daki Kürt kadınlar hareketi) çağrısı ile Stuttgart’ta da yapılan protesto eyleminin geçtiği yerlerde sokaklar mora büründü. En büyük talep ise, büyük pankartta yazılı Olan ‘’Adalet karanlıkta kalıp aydınlanmadıkça, Fransa suçludur!’’ oldu. Bu vesileyle Paris ve ‘’katilleri hep aynı’’ denilen Silopi’de katledilen, Pakize Nayır, Fatma Uyar ve Seve Demir adlı devrimci kadınların büyük posterleri de yine kadınlar tarafından taşındı.

Almanya’nın Stuttgart kentinde de 8 Ocak 2021 Tarihinde, saat 15.00’te, Lautenschlagerstrasse’de başlayan eylem, son yılların en görkemli eylemi oldu. TJK-E bayrakları ile Sakine Cansız(Sara), Fidan Doğan(Rojbin) ve Leyla Şaylemez(Ronahi)’in posterlerinin yanısıra Silopi’de katledilen, Pakize Nayır, Fatma Uyar ve Seve Demir’in pankartının da  taşındığı yürüyüş ve mitingde sadece Almanca ve Kürtçe dillerinde katliama dair bilgilendirme ve çağrılar yapılarak, kent sakinlerine çok sayıda el ilanları dağıtıldı. Yaklaşık 1.000 civarında her ulustan devrimci kadınların yer aldığı eylemin en çok söylenen ortak sloganı ise,’’Sara, Rojbin, Ronahi, Jin Jiyan Azadi!’’ oldu.

Ara mitingin yapıldığı Stadtmitte meydanında ise, Die Linke(Sol Parti) Federal meclis milletvekili Bernd Riexinger yaptığı konuşmada, ‘’9 Ocak’ta katledilenlerin katillerinin kim olduğunu ve tetikçilerinin de Ömer Güney olduğunu biliyoruz. Bunların yargılanması gerekiyor. Hem 9 Ocak 2013 tarihinde katledilen 3 devrimci kadını hem de özgürlük mücadelelerinde yaşamlarını yitirenler için sokağa çıkmayı önemli buluyor, anıyoruz. Bu şehitleri unutmamalı ve sürekli hatırlamak, hatırlatmamız gerekiyor. Aynı şekilde haklarını talep ettikleri için cezaevlerine atılan ve çeşitli işkencelere maruz bırakılanlar için de. O yüzden Almanya Federal meclisi milletvekilleri olarak, Siyasi Tutsakların Özgürlüğü, demokratik bir Türkiye  ve Kürtlerin haklı talepleri için mücadele ettiğimizi belirtiyoruz. Türkiye’deki siyasi tutsaklar artık serbest bırakılsın. Ancak her gün görüyoruz ki, Avrupa birliği ve Almanya devleti Erdoğan ile birlikte çalışıyor ve hala Türkiye’ye savaş silahları gönderiliyor, Erdoğan’a hala Finans yardımları yapılıyor. Bizler, diktatör Erdoğan ve iktidarına finans yardımlarının ve silahların gönderilmesinin derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Binlerce muhalefet siyasetçilerinin tek kişilik hücrelerde tutuklu olduğu sürece, bu yardımların hem Avrupa Birliği hem de Alman devleti tarafından kesilmesini talep ediyoruz!’’ dedi.

Stadtmitte meydanındaki ara mitingden sonra yine yürüyüşe geçilerek, atılan slogan ve günün anlamına dair yapılan konuşma ve müzik eşliğinde, Schlossplatz meydanında yapılan mitingle eylem saat 18.30 civarında sona erdi.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑