Sağlık

Published on Temmuz 12th, 2020

0

Parasetamol kanserojen madde içeriyor

Dünyada en sık kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen Parasetamol hapının bazılarının kanserojen madde içerdiği iddia edildi.

Dünyanın en büyük Parasetamol Çin’in Anqiu Lu’an Pharmaceutical firmasının sattığı Parasetamollerin kanserojen madde içerdiği iddia edildi. Hollanda’daki eczanelerde, süpermarketlerde ve kozmetikçilerde satılan birçok parasetamolün hammaddesinin bu firmadan tedarik edildiği söylendi.

NRC gazetesinde yer alan habere göre Çinli firma Anqiu Lu’an dan gelen Parasetamol ana hammaddesinin Almanya’da sertifikalı bir laboratuvar tarafından incelendiği ve bir hammaddenin kanserojen madde içerdiği tespit edildi.

İddiaya göre 2019 yılında alınan numunelerin 2019 yılı ilkbaharında üretimde kullanıldığı ve toplam 36 milyon Parasetamol hapı kapsadığı belirtildi. Bu riskli hapların dünyanın neresine gönderildiği ve kullanıldığı ise bilinmiyor.
Ancak bilinen bir şey var, bu firma dünyanın en büyük Parasetamol üreticisi. Aynı zamanda yine en büyük Parasetamol hammadde tedarikçisi. Hollanda’nın ise bu ülkeden hammadde aldığı biliniyor denildi.

(radyo deniz, türkinfo.nl)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑