Genel

Published on Nisan 29th, 2020

0

Panzerin ezdiği ilk devrimci: Dev-Lis’li Jale Yeşilnil

Ben de 1 Mayıs 1977’de Taksim’deydim. Denk geldi o günkü 1 Mayıs’a katılmış olmam. Daha sonra, aynı yılın Ekim ayında Dev-Lis saflarına katılmıştım. Bugün İsmail Metin Ayçiçek’in facebook sayfasında bu yazıyı görünce hüzünlendim haliyle…

Hüseyin Şenol / Avrupa Demokrat


Denk geldi, ben de dün kaleme aldığım ve bugün paylaştığım “1 Mayıs kalıplara sığmaz” başlıklı yazımda, 1 Mayıs 1980 Bağaz Köprüsü işgalimizi örnek vererek, ileride detaylı yazazağımı belirttim. Evet, Taksim’ler çıkmak, köprüleri işgal etmeliyiz…


Ayçiçek tarafından paylaşılan yazı şöyle:

JALE YEŞİLNİL

1 Mayıs 1977 – Taksim
” Neden diretiyorsunuz 1 MAYIS’ta Taksim diyenlere…

Jale Yeşilnil kimdir biliyor musunuz?…
1 Mayıs 1977’de Taksimde panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren bir liseli..! “
Jale Yeşilnil 17 yaşındaydı. Şimdiki adı 50. Yıl Tahran Lisesi olan, Göztepe Aryamehr Lisesi 3. sınıf öğrencisi, Dev-Lis’li bir Kurtuluş sempatizanı idi. 1 Mayıs 1977 günü Taksim Meydanı’nda devlet denetiminde görev yapan Kontrgerilla güçlerinin gerçekleştirdiği katliamda polis panzeri altında kalarak öldü.
Jale ortaokulu birincilikle bitirmişti, çok zeki, çok parlak ve disiplinli bir öğrenciydi. Lise 1-2’de aynı başarıyı sürdüren bir insandı. Çok narin, tutkulu bir insandı. Karıncayı bile incitmekten korkardı. Çok yardımseverdi.
Ahmet Nesin:
“Ölenlerden birisi Jale’ydi. Ben Jale’ye İngiltere’den geldikten 1 gün sonra evimizin kapısını açmıştım. Göztepe’deki İran Aryamehr lise 3 öğrencisiydi. Edebiyat öğretmeni, Aziz Nesin’le söyleşi yapmasını ödev olarak vermiş ve eve geldi. Babamın odasına götürdüm, onları baş başa bıraktım.
Şimdi evdeyim, televizyonda 6 gün önce kendisine kapıyı açtığım Jale’nin ölüsü, panzer ezmiş ve ağlayamıyorum, kilitlendim, dondum, babamla tek satır bile konuşmadık, sırrımız gibi sakladık kendi içimizde Jale olayını.
Jale benden küçüktü ama benim için yaşıtlarımdan kaybettiğim ilk devrimciydi. Bir de panzer altında kalarak can veren ilk devrimciydi. Sonraki anma toplantısında konuşmacıydım ve en zor konuşmamdı.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑