Türkiye

Published on Eylül 1st, 2021

0

Pandemide “sosyal medya” şikayeti yüzde 50 arttı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, pandemide kapanma dönemleriyle ilgili “Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında işlenen suçların arttığına şahit olduk” açıklamasını yaptı.

İstanbul’daki 2021-2022 adli yıl açılış töreni, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde gerçekleştirildi.

Törene, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul İl Jandarma Komutanı Yusuf Kenan Topçu, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Murat Boylu, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Metin Sarıhan, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başsavcısı Ahmet Cüneyt Yılmaz, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Silivri Cumhuriyet Başsavcıları, İstanbul vali yardımcısı, başsavcıvekilleri, hakimler ve savcılar ile adliye personeli katıldı.

“İnternet dolandırıcılığı yüzde 70 arttı”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, COVID-19 ile birlikte özellikle kapanma dönemlerinde bazı suçların yaygınlaştığını açıkladı:

“Örneğin Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden işlenen suçların son dönemde ciddi oranlarda arttığına şahit olduk.

“İstanbul Adliyesi ile ilgili olarak, bu kapsamda sizlerle şu bilgileri paylaşmak istiyorum: Bilişim suçları kategorisinde yer verdiğimiz bu tür eylemlere ilişkin olarak, müracaat savcılığımıza yapılan başvurular bir önceki yıla göre yüzde 50 artış gösterdi.

“Ayrıca bu süreçte, internet dolandırıcılığı suçları da yüzde 70 gibi rekor derecede arttı. Bizler de özellikle, gittikçe artış gösteren, elektronik ortamda işlenen suçların etkili şekilde soruşturulması için kurumsal kapasitemizi güçlendirdik. Bu kapsamda son hakim ve savcı sayımızın arttığını memnuniyetle ifade etmek isterim.”

Ankara’da da 2021-2022 adli yıl açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑