Sağlık

Published on Kasım 17th, 2021

0

Pandemi döneminde çocuklarda obezite arttı

Çocuklarda yüzde 10 olan obezite oranı, 2020-2021’de yüzde 14’e yükseldi. NHS, İngiltere’de aşırı obez çocuklar için 15 özel klinik açacak.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) verilerine göre, COVID-19 salgını döneminde ülkedeki çocuklarda obezite ciddi derecede arttı.

Kayıtlar, 2019-2020 yılları arasında ilkokula giden çocuklarda yüzde 10 olan obezite oranı, 2020-2021’de yüzde 14’e yükseldiğini gösteriyor. İlkokul son sınıftaki öğrencilerdeki obezite oranı ise yüzde 21’den 25’in üstüne çıktı.

Yoksul bölgelerde bu oranların kimi zaman iki katına çıktığı belirtiliyor.

BBC’ye konuşan çocuk doktoru Dr. Max Davie sokağa çıkma yasaklarının temel etken olabileceğini ancak başka sebeplerin de görmezden gelinemeyeceğini aktardı, yoksulluğun obezitedeki önemini vurguladı.

Obezite sağlığı üzerine çalışan sivil toplum kuruşu Obesity Health Alliance’tan Caroline Cerny de yoksulluğun oynadığı rolü belirterek “Çocuk sağlığını iyileştirmek için abur cubur tüketiminin engellenmesi gerekiyor” dedi.

Guardian’da yer alan habere göre ise NHS, İngiltere’de aşırı obez çocuklar için 15 özel klinik açacak. Pilot erken müdahale planının bir parçası olarak yılda 1000’den fazla çocuk özel tedavi görecek.

Yeni kliniklerde diyetisyenler, psikologlar, uzman hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, gençlik çalışanları ve bir çocuk doktorunun desteğiyle tam bir klinik ekiple grup seansları gerçekleştirilecek. Hizmetler, çocuklarda obeziteye neden olan faktörleri, çocukların ruh ve beden sağlıklarını göz önünde bulundurarak belirleyecek.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑